Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM: Gazze’de Soykırım Yapılıp, Savaş Suçu İşleniyor

Birleşmiş Milletler Filistin özel raportörleri, Gazze nüfusunun büyük bir kısmının soykırıma maruz kaldığı bilgisini verdi. Detaylar haberin devamında;
BM: Gazze’de Soykırım Yapılıp, Savaş Suçu İşleniyor
HABER GİRİŞ

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından atanan bağımsız haklar uzmanları, Hamas’ın İsrail’e saldırısı sırasında rehin alınan kişilerin serbest bırakılması çağrısını yinelerken aynı zamanda Filistin yerleşim bölgesindeki sivillerin hedef alınmasının durdurulması çağrısında bulundu.

İşgal altındaki Filistin topraklarındaki İnsan Haklar Özel Raportörü Francesca Albanese’nin de aralarında bulunduğu uzmanlar, Hamas tarafından işlenen korkunç suçların acilen hesabının verilmesi çağrısında bulundu.

İsrail’in Ayrım Gözetmeyen Saldırıları Kınandı

İnsan hakları uzmanları ayrıca İsrail’in Gazze’deki Filistinli sivillere yönelik “ayrım gözetmeyen” saldırılarını ve bölgeye yönelik “yasa dışı ablukanın” daha da sıkılaştırılmasını kınadı.

İster Hamas ister İsrail güçleri tarafından ayrım gözetmeksizin masum sivilleri hedef alan şiddetin hiçbir haklı gerekçesinin olamayacağını söyleyen uzmanlar, bu durumun uluslararası hukuka göre kesinlikle yasak olduğunu ve savaş suçu teşkil ettiğini belirtti.


Açıklamada “İsrail’in, yaklaşık yüzde 50’si çocuk olan ve 2,3 milyondan fazla kişinin yaşadığı Gazze’de zaten bitkin durumdaki Filistin halkına yönelik rastgele askeri saldırılarını şiddetle kınıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Gazzeliler için Toplu Ceza Vurgusu

Söz konusu eylemlerin, 16 yıldır hukuka aykırı bir abluka altında yaşayan Gazzeliler için toplu ceza anlamına geldiğinin altı çizildi.

GCM Yatırım Banner

Raportörlerin yazılı açıklamasında, “Hamas’ın işlediği korkunç suçları da yaşlılar ve çocuklar da dahil olmak üzere masum sivillerin kasıtlı ve yaygın şekilde öldürülmesini ve rehin alınmasını da şiddetle kınıyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Tüm bu eylemlerin, uluslararası hukukun ağır ihlallerini teşkil ettiğini belirten raportörler, yapılanların acilen hesabının verilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Raportörler, ayrıca bağımsız ve uluslararası bir kuruluşun gözetiminde taraflar arasında ateşkes anlaşması yapılması gerektiğini de ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın