Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM 7 Ülkede Açlıkla Mücadeleye 100 Milyon Dolar Ayırdı

Birleşmiş Milletler (BM), Ukrayna çatışmasının gıda pazarlarında yarattığı bozulma nedeniyle 7 yoksul ülkeye yardım açıkladı. İşte detaylar;
BM 7 Ülkede Açlıkla Mücadeleye 100 Milyon Dolar Ayırdı
HABER GİRİŞ

Birleşmiş Milletler, Ukrayna ihtilafının yayılma etkilerini azaltmaya yönelik yeni hamlesinde altı Afrika ülkesi ve Yemen’deki sıcak noktalar için 100 milyon dolar yardım açıkladı.

Merkezi Acil Müdahale Fonu’ndan (CERF) sağlanan fonlarla ülkelere kritik gıda, nakit, tıbbi hizmetler ve beslenme gibi kritik destekler sunulacağı kaydedildi.

Söz konusu ülkeler Somali, Etiyopya, Kenya, Sudan, Güney Sudan, Nijerya ve Yemen olarak belirtildi.

Krizlerin ortaya çıkmasında acilen ihtiyaç duyulan insani yardımı sağlama amacıyla 2005 yılında kurulan BM altındaki CERF, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik operasyonları sürerken harekete geçti.

Geçtiğimiz altı ay içinde CERF, yeni fonu alacak olanlar da dahil birçok ülkede artan gıda güvensizliğini gidermek için 170 milyon dolardan fazla tahsis etti.

GCM Yatırım Banner

BM’den Kıtlık Vurgusu

BM tarafından yapılan açıklamaya göre kuruluş, Ukrayna’daki savaşın yayılma etkileri milyonları kıtlığa daha da yaklaştırmakla tehdit ederken, Afrika ve Orta Doğu’da açlıkla mücadele için 100 milyon dolar tahsis etti.

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, konuyla ilgili açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Yüz binlerce çocuk, ebeveynleri onları nasıl besleyecekleri konusunda endişeliyken her gece aç uyuyacak. Dünyanın öbür ucundaki bir savaşla beklentileri daha da kötüleşiyor. Bu tahsis hayat kurtaracak.”

Ukrayna’daki savaşın yayılma etkilerinin en savunmasız insanları kıtlığa daha da yaklaştırdığının üzerini çizen Griffiths, açlıkla mücadele için ayrılan fonun hayat kurtaracağını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.