Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM: 110 Milyon İnsanla Rekor Düzeyde Zorunlu Yerinden Edilme Yaşandı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, çeşitli nedenlerle 100 milyondan fazla insanın evini terk etmek zorunda kaldığını söyledi. Detaylar haberde;
BM: 110 Milyon İnsanla Rekor Düzeyde Zorunlu Yerinden Edilme Yaşandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Dünya Mülteciler Günü vesilesiyle açıklamalarda bulundu. Paylaştığı video mesajında, çeşitli nedenlerle 100 milyonun üzerinde insanın evini terk etmek zorunda olduğunu belirtti.

Guterres, çatışma, zulüm, açlık ve iklim değişikliği gibi nedenlerden dolayı 110 milyon kişiyle rekor düzeyde zorunlu yerinden edilme yaşandığını dile getirdi.

Guterres’ten Dünya Mülteciler Günü Mesajları

Genel Sekreter, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) görevini icra ettiği süreçte, mültecilerin zorlu durumlara karşı dirayetini gözlemleme fırsatı bulduğunu ve bunun kendisine ilham verdiğini ifade etti.

“Mültecilerin destek ve dayanışmaya ihtiyacı var, kapalı sınırlar ve geri itmelere değil” şeklinde konuşan Guterres, 100 milyonun üzerinde insanın çatışma, zulüm, açlık ve iklim değişimi nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kaldığına dikkat çekti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @antonioguterres

Kaçmaya zorlanan her 10 kişiden 4’ünün çocuk olması durumunu da vurguladı.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @antonioguterres

“Sayılardan Daha Fazlası”

Bunun, sadece sayfada görünen bir sayıdan ibaret olmadığının altını çizen isim, “Bunlar zor yolculuklara çıkan ve şiddet, ayrımcılık, sömürü ile tacize uğrayan kadınlar, çocuklar ve erkekler” değerlendirmesinde bulundu.

Dünya Mülteciler Günü’nün her kesime, mültecilere destek verme ve koruma yükümlülüklerini anımsatması gerektiğini söyleyen Guterres, mültecilerin güvenli şekilde evlerine dönebilmesi adına güçlü siyasi irade oluşumuna dikkat çekti.

“Mültecilere Ev Sahipliği Yapan Ülkelere Daha Fazla Destek Verilmeli”

Mültecilerin hayatlarını yeniden kurmalarına yardımcı olmak için daha fazla çözüm çağrısında bulundu. Ayrıca, ev sahibi ülkeler ve topluluklarla dayanışma ihtiyacını vurguladı.

Mültecilere ev sahipliği yapan ülkelere daha fazla uluslararası destek sağlanması gerektiğine dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.