Yatırım yapmaya başla!

Manipülasyon İddialarına Rağmen Bitcoin Yükselişini Sürdürüyor

Sansasyonların kripto parası olarak anılmaya başlayan bitcoin, şimdi de Bloomberg ile Kraken arasındaki tartışmalarının gölgesinde dalgalanıyor. İşte tartışmanın detayları;
Manipülasyon İddialarına Rağmen Bitcoin Yükselişini Sürdürüyor

Bitcoin, geleceğin para birimi olmak yerine sansasyonların parası oldu diyebiliriz. 20 bin dolarlık zirvenin, tether ve yaratıcısı Bitfinex’e bağlı bir manipülasyon olduğu söylendi. Araştırmalara dayandırılan bu sonucun ardından pek fazla ses çıkmamış olsa da fiyatlarda görülen düşüş, güvenin azaldığına işaret etti. Şimdi ise Kraken ve Bloomberg arasında sert rüzgarlar esmeye başladı.

Bloomberg tarafından tetherin Kraken’de manipüle edildiğini gösteren yakın tarihli bir makale yayınlanmıştı.

Bloomberg Kraken'i Manipülasyonla Suçladı

Şimdi ise kripto para borsası Kraken iddiaları tersine çevirerek Bloomberg’ün manipülasyon yaptığını söyledi. Kraken, makalenin bitcoin vadelilerinin fiyatı üzerinde etkili olacak şekilde yazıldığını iddia etti. Bloomberg’ün 4 gazetecisi, Kraken’de tether ticaretinden elde edilen verilerin, düzenleyiciler için iki kırmızı bayrak gösterdiğini yazdı. Kraken ise bu makalenin kötü yazıldığını ve mantığa aykırı olduğunu savundu.

Bitcoin Fiyatındaki Son Dalgalanmalara Göz Atmak için Buraya Tıklayın!

Kraken, Bloomberg’ün kripto para piyasasındaki menfaatleri için bu makaleyi yazdığını iddia etti.

Kraken de Bloomberg'ü Suçladı

Bu iddialar, tartışmayı iyice kızıştırdı. Kraken yayınladığı blog yazısında, “Bloomberg News makalesi, 2018 yılının ikinci çeyreği için son ticaret günü ve çok sayıda vadeli işlem sözleşmelerinin vade sonu olan 29 Haziran tarihinde yayınlandı,” ifadesini kullandı. Bu cümle ile kırmızı bayraklara dikkat çekti. Kraken’in atıfta bulunduğu bitcoin vadeli sözleşmelerinin 5 Temmuz ödeme tarihine sahip olan 29 Haziran’da sona eren CME vadelileri olduğu tahmin ediliyor.

Bloomberg’ün yazdığı makale ile bitcoin fiyatının düşmüş olabileceğini ima eden Kraken, kısa pozisyon alanların kazandığını da söyledi.

Bloomberg Bitcoin Fiyatını Düşürdü

Vadeli işlemlerde kısa pozisyon almak, satış yönünde işlem yapmak demektir. Bitcoin fiyatı düşeceği zaman alınacak pozisyonlar, satış yönünde olacağı için kısa pozisyon alınarak kazanç sağlanır. Kraken, Bloomberg’ün kasıtlı olarak böyle bir makale hazırladığını söylüyor.

Bloomberg makalesinde, Kraken’de tether ticaretine karşı iki önemli iddia daha bulunuyordu.

Bloomberg Tether İddiaları

Bu iddialardan birincisi, bazı küçük hacimli emirlerin, büyük hacimli emirlerden daha büyük bir fark yarattığı oldu. İkinci ise “insanlar tarafından girilmesi mümkün olmayan” miktarlardan sıkça sipariş verildiğiydi. Kraken ise bu iddialara yanıt olarak; tetherin yalnızca arz ve talebe dayalı bir fiyatı olan bitcoinden farklı olarak Amerikan doları ile 1’e 1 oranında desteklendiğini dile getirdi.

İlk 100 Kripto Paranın Fiyatına Göz Atmak için Tıklayın!

Bitcoin ise bu iddiaların gerisinde yönünü yeniden aşağı çevirdi ve 6274,75 dolara kadar düşüş gerçekleştirdi.

Bitcoin İddialarla Düştü

Bitcoin güne 6342,69 dolardan başlangıç yaptıktan sonra bir önceki güne göre düşüşünü sürdürdü. Buna rağmen akşam saatlerinde yönünü hızlı bir şekilde yukarı çevirdi ve yükselişe geçti. Eskide seyrederken bir anda yön değiştirerek yaklaşık yüzde 5’e yakın artıda seyretti ve değer kazandı. 1 Temmuz tarihinde en yüksek 6429,5 doları gördükten sonra düşüşe geçmiş ve 6262,72 dolara kadar gerilemişti.

Bugün ise açılışın ardından önce düşüş sonra ise yükseliş kaydetti. 6274,75 dolara kadar indikten sonra 6700 dolar sınırına yaklaştı.

Bitcoin 6700 Dolara Yaklaştı

Şu dakikalarda ise yüzde 4,17 oranında artıda seyrediyor ve 6628,43 dolardan işlem görüyor. Piyasa büyüklüğü ise 113 milyar 528 milyon 182 bin 945 dolarda seyrediyor. Bitcoin Haziran ayının son işlem gününde hızlı bir büyüme eğrisi çizmişti. Dolayısıyla düşüş öngörenler ile dip bekleyen kullanıcıları bir hayli şaşırtmıştı. Buna karşın kademeli düşüş bekleyenler, hala doğru öngörülerde bulunmuşa benziyor. Çünkü bitcoin fiyatının oluşturduğu eğri incelendiği zaman, tam olarak görülen tablo netleşmeye başlıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum