Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bloomberg HT’den Enflasyon Tahmini ve Zirve Tarihi!

TÜİK'in açıklayacağı enflasyon rakamları öncesinde Bloomberg HT anket sonuçlarını yayımladı. Ankette ilişkin detaylar haberin içerisinde;
Bloomberg HT’den Enflasyon Tahmini ve Zirve Tarihi!
HABER GİRİŞ

Yüksek enflasyonla yaşam savaşı veren vatandaş, Pazartesi günü Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak olan 2024 yılının ilk enflasyon rakamlarına odaklandı. Ocak ayı enflasyonuna ilişkin çeşitli tahminler piyasayı şekillendirirken, Bloomberg HT de anket sonuçlarını yayımlandı.

Bloomberg HT’nin gerçekleştirdiği ankete katılan 23 kurumun medyan beklentisine göre tüketici fiyat endeksi (TÜFE) artışı Ocak’ta aylık yüzde 6,5, yıllık bazda ise yüzde 64,57 seviyesine ulaşacak.

Ocak ayı için en düşük aylık beklentinin yüzde 5,2 olarak belirlenene ankette, en yüksek beklenti yüzde 9,5 seviyesinde öngörüldü.

Türkiye’nin yıllık enflasyonu için en yüksek tahmin yüzde 66,6, en düşük ise yüzde 47,5 olarak hesaplandı.

2024 yılsonuna ilişkin enflasyon beklentisi ise ankete katılan 21 kurumun ortak görüşüyle bir önceki anket dönemine kıyasla 1 puan artışla yüzde 43 olarak kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Bloomberg HT’nin anketine göre 20 kurumun 2024 yılı enflasyonunda zirve tahmini bir önceki anket dönemine göre artarak yüzde 73’e yükseldi. Önceki anket döneminde söz konusu tahmin yüzde 71,30 seviyesindeydi.

Katılımcılara enflasyonda zirve beklendiği ayın da sorulduğu ankette, 18 kurumdan 17’si enflasyonun zirve yapmasını Mayıs ayında beklerken, 1 kurum ise zirvenin Haziran ayında gerçekleşeceğini öngördü.

TÜİK’in geçen ay açıkladığı Aralık 2023 enflasyonundaki artış aylık baza yüzde 2,93, yıllık bazda ise yüzde 64,77 olarak kaydedilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.