Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksinde Korkutan Düşüş

Ekonomiye dair beklenti ve güveni ölçen Bloomberg HT tüketici güven ön endeksi paylaşıldı. Tüketici güveni Eylül’de gösterdiği toparlanmayı Ekim’de göstermedi.
Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksinde Korkutan Düşüş
HABER GİRİŞ

Ekim ayına ilişkin Bloomberg HT tüketici güven ön endeksi sonuçları açıklandı. Sonuçlarda, yılın son çeyreğine girişte tüketicilerin Türkiye ekonomisi için güveninde çarpıcı düşüşler kendini gösterdi. Böylece Haziran ayından beri düşen endeks, geçen ay gösterdiği toparlanmayı sürdürmedi.

Endeks, Ekim ayında önceki ayın nihai endeksine göre yüzde 5,20 düşerek 61,93 değerine geriledi. Eylül ayında yükselen endeks, tekrar Ağustos seviyesine döndü.

Eylül ayında endeks, aylık bazda yüzde 11,01 artarak 65,32 değerine yükselmişti.

Jeopolitik Gerilim Beklentileri Aşağı Çekti

Endeksin detayları incelendiğinde tüketicinin hem mevcut durum algısı hem de geleceğe dair beklentileri düşüş yaşadı.

Yaşanan düşüşte, Türkiye’nin artan jeopolitik gerilimi,  finansal piyasalardaki oynaklığın artması ve ekonomide büyüme ivmesinin yakalanamamış olması ön plana çıktı.

GCM Yatırım Banner

Böylece Bloomberg HT tüketici beklenti ön endeksi Eylül ayına kıyasla Ekim ayında yüzde 8,48 düşerek 64,13 değerinde kayda geçti.

Mevcut dönemin dayanıklı tüketim malları ile otomobil ve konut alımı için yoklamaların yapıldığı Bloomberg HT tüketim eğilim ön endeksi ise yüzde 1,04 oranındaki sınırlı artışla 60,66 seviyesinde kaldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın