Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bloomberg HT Tüketici Güven Endeksi Artıyı Gösterdi

Tüketicilerin ekonomiye dair beklenti ve güvenini inceleyen Bloomberg HT tüketici güven endeksi sonuçları paylaşıldı.
Bloomberg HT Tüketici Güven Endeksi Artıyı Gösterdi
HABER GİRİŞ

Eylül ayına ilişkin Bloomberg HT tüketici güven endeksi sonuçları açıklandı. Yılın üçüncü çeyreğinin kapanışında tüketicilerin Türkiye ekonomisi için güveni aylık bazda yüzde 11,01 artarak 65,32 değerine yükseldi. Böylece Haziran ayından beri düşen endeks, yılın dokuzuncu ayında toparlanma gösterdi.

Araştırmada, tüketicilerin hem mevcut durum hem de gelecek beklentisinde iyimser davrandığı görüldü. Verilerde, makroekonomik düzlemde radikal değişikler kayda geçmese de rasyonel çerçevede atılan adımların etkisi okundu.

Merkez Bankası’nın sıkı faiz politikalarında kararlı duruşu, döviz kurlarında görece istikrarlı ilerleyiş ve Eylül ayında açıklanan Orta Vadeli Program (OVP) ile ekonomi politikalarına olan güvenin arttığına dikkat çekildi.

Ayrıca yabancı kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye için not görünümünü olumlu yönde revize etmesi de güven artışına ortam sağlamış oldu.

Tüm bu gelişmeler ışığında Bloomberg HT tüketici beklenti endeksi de artarak Ağustos ayına kıyasla yüzde 9,03 yükselişle Eylül ayında 70,08 değerinde kayda geçti.

GCM Yatırım Banner

Ancak söz konusu karşılaştırmada dayanıklı tüketim malları ile otomobil ve konut alımında beklentileri ortaya koyan Bloomberg HT tüketim eğilimi endeksi yüzde 1,32 düşerek 60,02 değerinde gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın