Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Blinken’dan Çin Açıklaması: ABD Soğuk Savaş Aramıyor

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin ile bir çatışma ya da soğuk savaş arayışında olmadıklarını söyledi. Detaylar haberde...
Blinken’dan Çin Açıklaması: ABD Soğuk Savaş Aramıyor
HABER GİRİŞ

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD’nin Çin’i küresel ekonomiden koparmaya çalışmadığını, ancak Pekin’in uluslararası kurallara uymasını istediğini söyledi.

Washington’ın Çin’in ekonomisini büyütmesini veya Pekin’in siyasi sistemini değiştirmesini engellemeyeceğini belirten Blinken, barış ve güvenliği koruyan ABD ve Çin de dahil olmak üzere ülkelerin bir arada yaşamasını mümkün kılan uluslararası hukuku ve kurumları savunacağını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı açıklamasının devamında, “Biz çatışma ya da yeni bir Soğuk Savaş aramıyoruz. Aksine her ikisinden de kaçınmaya kararlıyız.” ifadelerini kullandı. Blinken, Washington’ın uluslararası düzen için en ciddi uzun vadeli meydan okuma teşkil eden Çin’e odaklanmaya devam ettiğini söyledi.

Çin Komünist Partisi ve Çin hükümetiyle derin farklılıkları olduğunu belirten Blinken, bunların hükümetler ve sistemler arasında ama halklar arasında olmadığını ifade etti. Blinken Çin ile ilgili, “Başarılarına, tarihlerine, kültürlerine saygı duyuyoruz ve bizi birbirimize bağlayan aile ve dostluk bağlarına derinden değer veriyoruz. Hükümetlerimizin önemli konularda birlikte çalışmasını içtenlikle diliyoruz” diye konuştu.

Blinken’dan Tayvan Açıklaması

Tayvan’ın güvenliği konusundaki pozisyonlarının değişmediği vurgulayan ABD Dışişleri Bakanı, bu konudaki yaklaşımlarının uzun yıllardır tutarlı şekilde devam etttiğini söyledi. Tayvan’ı bağımsız bir ülke olarak tanımadıklarının altını çizen Blinken, “Başkan Biden’ın da dile getirdiği gibi ABD ‘Tek Çin’ politikasına bağlı kalmaya devam edecektir.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Blinken, Çin’in küresel ekonomiye entegre olduğuna dikkat çekerken, ABD ile Çin arasındaki ticari süreçlerde eşitsizlikler bulunduğunu ve Çinli üreticilerin Amerikan pazarına erişiminin çok kolay olduğunu söyledi.

Rusya’nın Ukrayna’ya gerçekleştirdiği saldırıları desteklemesi nedeniyle Çin’i eleştiren Blinken, bu durumun Hint-Pasifik bölgesi için tehlikeli olduğunu söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.