Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Blinken: OKEP Sonrası İran’ın ABD’ye Saldırıları Arttı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İran’ın nükleer silah elde etmesi durumunda bölgedeki diğer ülkelerin de buna yöneleceğini belirtti.
Blinken: OKEP Sonrası İran’ın ABD’ye Saldırıları Arttı
Yorum

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Senato Dış İlişkiler Komitesinin bütçe oturumuna katıldı. Önemli konuların ele alındığı toplantıda İran’ın nükleer programına da yer verildi.

İran ile 2015’te imzalanan Ortak Kapsamlı Eylem Planı (OKEP) anlaşmasından çekilmenin ve Tahran’a maksimum baskı stratejisinin beklentinin tam aksiyle sonuçlandığını, İran’ın nükleer programının çok daha ileri noktaya gittiğini ve İran destekli güçlerin ABD’ye yönelik saldırılarının daha da arttığını söyledi.

“Anlaşma için görüşme yapmaya başladığımızdan, anlaşmanın yürürlükte kaldığı sürenin sonuna kadar 2012-2018 arasında kuvvetlerimize yönelik saldırılar, anlaşmadan çekildikten, İran Devrim Muhahafızları’nı terör örgütü olarak tanıyıp, Süleymani’yi öldürdükten sonraki süreçteki saldırılardan çok daha azdı.” şeklinde açıklama yaptı.

İran’ın nükleer güce sahip olması durumunda bu tür faaliyetlerin çok daha ileri gideceğini söyledi. Tekrardan OKEP anlaşmasına dönmenin, ABD’nin diğer konularda uyguladığı baskıların önüne geçmediğini aktardı.

Anlaşmadan çekilmek ve İran’a daha fazla baskı uygulamak olan diğer seçeneği de test ettiklerini, nükleer silah için fisil madde elde etmeye yönelik 1 yıla kadar geriletilen sürenin birkaç haftaya kadar ilerlediğini açıkladı.

İran’ın nükleer kapasitesine saldırı düzenlenmesi durumunda, çok hızlı bir şekilde hasarın telafi edileceğini ve kapasitesini yeniden inşa edebileceğini aktardı. Tahran’ın nükleer silah elde etmesi durumunda Suudi Arabistan ve bölgedeki diğer ülkelerin de nükleer programa yöneleceğini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu