Yatırım yapmaya başla!

BlackRock Musk’ın Yerine Bağımsız Bir Tesla Başkanı için Oy Vermiş!

Tesla'nın en büyük hissedarlarından BlackRock'ın Elon Musk'ın koltuğunu bırakmasını istediği ortaya çıktı. Detaylar şöyle;
BlackRock Musk’ın Yerine Bağımsız Bir Tesla Başkanı için Oy Vermiş!

Tesla’nın en büyük hissedarları arasındaki uluslararası yatırım kuruluşu BlackRock, Elon Musk’ın yerine başkanlık koltuğuna bağımsız bir yöneticinin geçmesi gerektiğini savunduğu ortaya çıktı.

Tesla’nın hem CEO’su hem de Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan Elon Musk için BlackRock’dan çıkmış olan bu karar, sektörde büyük yankı uyandırdı. Yabancı basının fazlasıyla ilgi gösterdiği habere göre, BlackRock geçen Haziran ayında Musk’ın başkanlıktan ayrılması gerektiği konusundaki oylamada karara onay verenler arasında yer almıştı.

Oylama, Tesla hissedarları arasındaki Jing Zhao isimli bir yatırımcının teklifi üzerine yapılmış, fakat BlackRock verdiği kararı açıklamaktan kaçınmıştı.

BlackRock Musk’ın Yerine Bağımsız Bir Tesla Başkan için Oy VerdiHalka açık şirketlerde her bir hissenin bir oya tekabül ettiği oylamada; Musk için 86 milyon, bağımsız bir yönetim kurulu talebi içinse yaklaşık 17 milyon hisse oy verilmişti. Sonuçta, teklif reddedilse de Tesla’nın bağımsız bir yöneticiye ihtiyacı olduğu yönündeki görüşler fazlasıyla dikkat çekmişti.

Şirketin 12 adi hisse senedine sahip olan Jing Zhao isimli yatırımcı, Musk’ın her iki görevi de üstlenmemesi gerektiğini savunmuştu.

BlackRock Musk’ın Yönetim Kurulu Başkanlığını Bırakmasını istediMusk’ın Tesla’nın yanı sıra SolarCity ve SpaceX’deki pozisyonlarına da değinen hissedar, mevcut durumun çatışmalara yol açabileceğini vurgulamıştı. Fakat kurul Zhao’nun teklifini reddetmiş ve Elon Musk’ın göreve devam etmesi için çoğunluk oyu vermişti.

Yapılan açıklamada da Elon Musk’ın şirkete en iyi şekilde hizmet ettiği dile getirilmiş, “Musk olmadan bu başarı mümkün olmazdı” ifadeleri kullanılmıştı.

Diğer taraftan ilgili haberlerde, bağımsız bir başkan için oy veren BlackRock’ın Tesla’da 10 üst hissedar ve yaklaşık 6.5 milyon hisseye sahip olduğu kaydedildi.

BlackRock Musk’ın Yönetim Kurulu Başkanlığını Bırakmasını İstediği Ortaya Çıktı Tüm bunların ötesinde; yönetim kurulu aksini iddia etse de kısa süre önce çıkan Elon Musk’ın yükünü hafifletmek isteyen Tesla iki numaralı yöneticisini arıyor şeklindeki haberler de dikkat çekmişti. Konuyla ilgili yakın kaynaklardan alınan bilgiler ışığında yapılan haberlere göre, şirketin Musk’ın günlük sorumluluklarının bir kısmını üstlenecek yönetici arayışına girdiği yazılmıştı.

Elon Musk’ın üzerindeki baskıyı azaltma amacı taşıdığı söylenen kurulun, bu nedenle ona yardım edecek bir yönetici aradığı iddia edilmişti. Ancak Musk gibi yönetim kurulu da bu iddiaları reddetmiş, hatta kuruldan; “Basında Tesla yönetim kurulunun tartışmalarıyla ilgili asılsız haberler var. Elon Musk’ın Tesla’ya olan bağlılığı ve adanmışlığı gayet açıktır.” şeklinde bir açıklama gelmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum