Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BlackRock CEO’su: Savaş Krizi Kriptoya Olumlu Yansıyabilir

BlackRock CEO'su, yüksek enflasyon ve savaş krizinin dijital varlıkları olumlu yönde etkileyeceğini düşünüyor.
BlackRock CEO’su: Savaş Krizi Kriptoya Olumlu Yansıyabilir
Yorum

Kripto varlıklar her geçen gün daha geniş çevrelerin ilgisini çekiyor. Bazı çevreler kripto paraların deflasyonist yapısı nedeniyle, enflasyona ve benzeri krizlere karşı değer deposu olarak değerlendirilebileceğini belirtiyor.

Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock’un CEO’su Larry Fink, devam eden Rusya-Ukrayna krizinin, uluslararası işlemler için bir çözüm aracı olarak dijital para birimlerinin durumunu artırdığına inanıyor.

Fink, devam eden savaşın ülkeleri para birimi bağımlılıklarını yeniden değerlendirmeye zorlayacağını ve bunun sonunda küresel bir dijital ödeme ağına yol açabileceğini belirtti.

Kripto Risk Ortamından Kaçış Olabilir

Kripto Risk Ortamından Kaçış Olabilir

BlackRock CEO’sunun bu söylemleri, yakın geçmişte yaşanan gelişmelerle uyumlu görünüyor. Rusya’ya yönelik uygulanan ağır ekonomik yaptırımlar, onlardan petrol ve gaz ithal eden birçok ülkeyi merkezi SWIFT’in ötesinde alternatif ödeme ağları aramaya yöneltti.

Hindistan’ın enerji kaynakları satın almak için doğrudan bir INR ödeme ağ geçidi geliştirdiği bildirilirken, dijital bir ödeme ağı hakkında tartışmalar da artıyor.

Fink değerlendirmesinde, “Düşünceli bir şekilde tasarlanmış küresel bir dijital ödeme sistemi, kara para aklama ve yolsuzluk riskini azaltırken uluslararası işlemlerin çözümünü iyileştirebilir” ifadelerini kullandı.

BlackRock bir süredir müşterilerin artan ilgisine yanıt olarak dijital para birimleri ve sabit paralar üzerinde çalışıyor.

Bitcoin Rus rublesi hacmi
Kanyak: coin.dance

Rusya’daki yerel Bitcoin ticaret hacmi de geçen yıl boyunca sürekli bir düşüş gördükten sonra Mart ayında rekor artış kaydetti. Bununla birlikte, Ukrayna işgalinden önce, ülkede kripto varlıklara yönelik düzenleyici adımların planları yapılıyordu.

Ukrayna ise savaş sürecinde dünyanın dört bir yanından milyonlarca dolar değerinde kripto yardımı aldıktan sonra, bu varlıkları yasallaştırma kararı almıştı. Bugüne kadar Ukrayna’da toplanan kripto para yardımlarının değeri 100 milyon doları aştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%