Yatırım yapmaya başla!

Blackberry Patent İhlali İddiasıyla Facebook’a Açtığı Davayı Kazandı

Teknoloji şirketi Blackberry’nin Facebook ve bünyesindeki diğer uygulamalara dava açtığı belirtildi.
Blackberry Patent İhlali İddiasıyla Facebook’a Açtığı Davayı Kazandı

Facebook sahibi olduğu Instagram ve WhatsApp ile beraber dünyanın en büyük sosyal medya kitlesine sahip şirketi konumunda. Sürekli yeni özellikler geliştiren ve kullanıcı sayısını artıran şirket son yıllarda sıklıkla veri ihlalleri ve patent davaları ile adından söz ettiriyor. Facebook’a son patent davasını açan şirket ise Kanada merkezli teknoloji devi Blackberry oldu. Hatırlanacağı üzere aynı şirket bu yılın başlarında yine patent ihlali nedeniyle mikro blog sitesi Twitter’a dava açmıştı.

Blackberry, Facebook’un kendi patentlerini ihlal ettiğini iddia ediyor ve davalar açıyor. Sosyal medya evi Almanya’da kendi aleyhine açılan davayı kaybetti. Bu karar sonrası Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın Almanya’da yasaklanbileceği konuşuluyor. Görülen ilk davada kararın Blackberry lehine çıkması sosyal medya devinin elini zayıflatıyor.

Facebook’a Patent Şoku

Facebook’a Patent Şoku

Blackberry yetkilileri Facebook’un uygulamalarında kendisine ait teknolojileri kullandığını belirtiyor. Görülen ilk duruşmada ise mahkeme sözcüsü Facebook’un bu patentleri ihlal etmeye devam ettiği sürece daha sert yaptırımlar ile karşılaşabileceğini söyledi.

Öyle ki bu yaptırımlar arasında Facebook’un ve çatısı altındaki Instagram, WhatsApp’ın Almanya genelinde yasaklanma ihtimali bulunuyor. Söz konusu patentlerde mesajlaşma servisi entegrasyonu, uygulama ile işletim sistemi arasında mesaj gönderimi gibi araçlar yer alıyor.

Blackberry daha önce de benzer sebeplerle dokuz farklı dava açtığı belirtiliyor. Hepsinde Kanadalı şirket lehine karar çıktı. Facebook ise ürünlerinin Almanya’da yasaklanmasına müsade etmeyeceğini belirtiyor. Sosyal medya devinden bir sözcü açıklamasında “Ürünlerimizi buna göre uyarlamayı planlıyoruz, böylece onları Almanya’da sunmaya devam edeceğiz.” ifadelerine yer verdi. Facebook için özellikle Cambridge Analytica ile başlayan sürecin iyi gitmediğini söyleyebiliriz.

Facebook Kötü Olaylar ile Anılmaya Devam Ediyor

Facebook Kötü Olaylar ile Anılmaya Devam Ediyor

Son üç yıl boyunca pek çok dava ve gizlilik ihlali ile gündeme gelen şirket, itibar anlamında da büyük zarar gördü. Şirketin Almanya gibi bir pazarda yasaklanmayı göze alamayacağı belirtiliyor. Dolayısıyla ilgili ürünlerin tasarımında değişiklikler yaşanması yüksek ihtimal dahilinde.

Blackberry bu davayı 2018 yılının başlarında açmıştı. Blackberry şu an pazarda pek yer almasa da akıllı telefon alanında öncü firmalardan biri olarak kabul ediliyor. Şirketin gelecekte para kazanmak adına pek çok teknoloji ve özelliğe dair patent aldığı belirtiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum