Yatırım yapmaya başla!

BKM Kararı ile 90 Lira Olan Temassız Ödeme Limiti 120’ye Çıkarılıyor, Kullanım Artıyor!

Son dönemlerde sıkça tercih edilen temassız ödemelerde 1 Ağustos'tan itibaren limit yükseltmeye gidiliyor. Alınan karar kapsamında 90 lira olan sınır, bundan böyle 120 lira olacak.
BKM Kararı ile 90 Lira Olan Temassız Ödeme Limiti 120’ye Çıkarılıyor, Kullanım Artıyor!

Son zamanlarda nakit paranın yerini alan kredi kartları, bilindiği gibi tüketiciler tarafından alışverişlerde sıkça tercih ediliyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) geçtiğimiz aylarda kredi kartıyla yapılan alışverişlerdeki taksit sayısını artırmıştı. Bu düzenlemenin tüketicilerin yararına olduğu belirtilirken, iç talebi canlandıracağı öngörülmüştü.

BDDK tarafından alınıp tüketicilere kolaylık sağlamayı amaçlayan bu kararın ardından bugün, tüketicilere tanınan kolaylıklara bir yenisi eklendi. Temassız ödeme teknolojisinin tercih edilme oranı her gün daha fazla artarken, alınan karar kapsamında yarın itibarıyla yeni bir düzenlemeye gidiliyor.

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) aldığı karar kapsamında, kredi kartları ve mobil cihazlarla gerçekleştirilen temassız ödemelerin 90 lira olan üst limiti, yarından itibaren 120 liraya çıkarılacak.

90 Lira Olan Üst Limit Yarından İtibaren 120 Liraya ÇıkarılacakBKM’ın bu kararıyla şifre girmeye gerek duyulmadan yapılan, ödemelerin çok daha hızlı ve kolay yapılmasına imkan sağlayan temassız ödemelerin limiti yükseltilecekken, bu tarz ödeme yöntemine rağbet ile güven gittikçe artıyor.

1 Ağustos 2019’dan itibaren yürürlüğe girecek bu uygulamayla birlikte, kartlar ya da cep telefonlarıyla yapılan temassız ödemeler 120 lira tutarına kadar şifresiz, bu tutarı aştığında ise şifreli olarak gerçekleştirilebilecek.

BKM Genel Müdür Yardımcısı Celal Cündoğlu yaptığı açıklamada son 1 yıl içinde en fazla temassız ödeme yapılan sektörlere dair bilgi verdi.

BKM Genel Müdür Yardımcısı Celal CündoğduBuna göre temassız ödemenin en yaygın olduğu sektör sırasıyla market, yemek, gıda, ulaşım ve akaryakıt olarak belirlendi. Geçtiğimiz yıl başta ulaşım ve akaryakıt sektöründe temassız ödeme kullanımının arttığını belirten Cündoğlu, bu sebeple söz konusu iki sektörün en fazla temassız işlem gerçekleştirenler arasında ilk 5’te yer aldığını ifade etti.

Açıklamalarını sürdüren Cündoğlu, özellikle 120 lira altındaki ödemelerin şifre girilmeden temassız olarak yapılabilmesinin tüketici ile iş yerlerine hız ve kolaylık sağlayacağını belirtti. Limitin 90 liradan 120 liraya çıkarılmasının büyük avantaj olduğunu yinelerken, market alışverişi gibi düşük tutarlı ödemelerde daha sık tercih edilen temassız ödemenin diğer sektörlere yayılmasının kolaylaşacağını söyledi.

2019’un Mart bitimi itibarıyla günlük 1 milyon seviyesine ulaşan temassız işlemlerin %30 artarak Haziran sonunda günlük 1,3 milyon adede fırladığı belirtildi.

Temassız İşlemler Haziran Sonunda Günlük 1,3 Milyon Adede FırladıBunun yanında aylık bazda incelendiğinde, temassız işlem cirosunun da %26 artarak 1,3 milyar lira olduğu da Cündoğdu tarafından belirtildi. Bu artışlar 3 ay gibi kısa bir sürede yaşanırken, Cündoğdu bunun tüketici ile iş yerlerinin temassız ödemeye duyduğu güvenin günden güne arttığının bir göstergesi olduğunu düşünüyor.

Diğer bir yandan BKM’nin verilerine göre tüketicilerdeki her 2 kredi kartından biri temassızlık özelliği taşıyor. Bu veri alışverişlere de yansırken, her 10 kredi kartı alışverişinden yaklaşık 1 tanesinin temassız olarak gerçekleştiği ortaya çıktı. Bununla birlikte tüketicilerin yanında iş yerlerinin de temassız ödemelere duyduğu ilgi ve güven artıyor.

2019’un Haziran ayı verilerine göre her 5 iş yerimden 3’ü temassız ödemeyi kabul ediyor. Ayrıca temassız işlemlerdeki artış yalnızca kartlarda değil, mobil cihazla yapılanlarda da görülüyor. Yine BKM’den ulaşılan verilere göre bu yılın ilk 6 ayında 1,2 milyon adet mobilden temassız ödeme yapıldığı görülüyor.

Bu rakam geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla 2 kat artarken, 2019 başından bu yana mobil cihazlarla temassız ödemelerin tutarı ise 52 milyon TL üzerinde. Temassız ödeme özelliği barındıran kart sayısında ve bunu kabul eden noktalar arasında her geçen gün artış gözlenirken, nakit para kullanımını azaltan bir toplum olma yolunda ilerlediğimi söylenebilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kredi Kartları kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum