Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BitMEX Yöneticisi ABD Yasalarını İhlal Etmekten Suçlu Bulundu

BitMEX borsasının bir yöneticisi, ABD’de kara para aklama kurallarını ihlal ettiğini söyledi.
BitMEX Yöneticisi ABD Yasalarını İhlal Etmekten Suçlu Bulundu
HABER GİRİŞ

Kripto para platformları her geçen gün büyüyor ve bu mecralara yönelik düzenlemeler daha önemli hale geliyor. Pek çok ülkede kripto para borsalarında yönelik çeşitli yasal çerçeveler uygulanmakta.

BitMEX borsasının üst düzey bir yöneticisi, bu düzenlemeleri ihlal ettiğini itiraf etti. Amerika Birleşik Devletleri New York Güney Bölgesi Başsavcısı, kripto türev borsası BitMEX’in üst düzey bir çalışanının, ülkedeki kara para aklama karşıtı yasayı ihlal ettiğini bildirdi.

Daha önce BitMEX’in iş geliştirme başkanı olarak görev yapan Gregory Dwyer, borsada kara para aklamayı önleme programı oluşturma, uygulama ve sürdürmede başarısız olduğu gerekçesiyle gizlilik ihlaline neden olmaktan suçlu bulundu.

KYC Kuralları İhlal Edildi

Savcılar, BitMEX’te müşterini tanı (KYC) gereksinimlerinin olmamasının, şirketin kara para aklama ve yaptırımlardan kaçınma dahil olmak üzere suç faaliyetleri için bir zemin oluşmasına izin verdiğini belirtiyor.

Avukat Damian Williams alınan kararın, kripto para borsalarında yönetim yetkisine sahip çalışanların, bu tür borsaların kurucularından daha az olmamak üzere, gizlilik yükümlülüklerini göz ardı edemeyeceklerini ortaya koyduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

BitMEX borsası benzer suçlamalar ile ilk kez karşı karşıya kalmıyor. Borsa kullanıcıların KYC doğrulaması olmadan kullanıcılara türev ticareti sunması nedeniyle 100 milyon dolar para cezasına maruz kalmıştı.

Son olaydaki savunma anlaşmasının şartlarına göre Dwyer, 150.000 dolar para cezası ödemeyi kabul etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın