Yatırım yapmaya başla!

Kripto Para Madencilik Devi Bitmain Halka Arz Planlarını Rafa Kaldırdı

Dünyanın en büyük kripto para madencilik şirketlerinden olan Bitmain, piyasanın durumu nedeniyle halka arz planlarını rafa kaldırdı.
Kripto Para Madencilik Devi Bitmain Halka Arz Planlarını Rafa Kaldırdı

Kripto para piyasası 2018 yılının oldukça kötü geçirirken, sektörde faaliyet gösteren şirketlerin durumunu da olumsuz yönde etkiledi. Geçen yılın Eylül ayında Hong Kong borsasında halka arz başvurusu yapan şirketin süresi dün doldu. Yaptığı açıklamada ise planlarını ertelemeye karar verdiğini söyledi.

Hong Kong Menkul Kıymet Borsası’nın kurallarına göre dün başvuru süresi dolan Bitmain, 6 aylık süreçte bir sonraki adıma geçememişti.

Bitmain HKEX Halka Arz Başvurusu YapmıştıHKEX kurallarına göre; bir şirket halka arz başvurusu yaptıktan sonra bir sonraki aşamaya geçebilmek için toplam 6 aya sahip. Eğer bu sürede bir sonraki aşamaya geçilmezse sistem başvuruyu otomatik olarak zaman aşımına uğratıyor.

Kripto para donanımları ve dünyanın en güçlü chiplerini satan Bitmain, kripto para kışı olarak tanımlanan geçen yılda ciddi zarara uğramıştı. Canaan Creative gibi birçok firma gibi Bitmain de bu durumla baş edebilmek için halka arz başvurusunda bulunmuştu. Ama beklentileri gerçekleşmedi ve bu planını rafa kaldırmak zorunda kaldı.

Bitmain’in halka arz başvurusu sırasında analist ve yatırımcılar şirketlerin en az 1 milyar dolar kazanmasını beklemeye başlamıştı.

1 Milyar Dolar Kazanması BekleniyorduBuna karşın o zamandan beri dalgalı piyasa koşulları ve kripto para birimlerindeki hızlı düşüş, şirketlerin beklentilerini zarar uğrattı. Caanan Inc. ve Ebang International Holdings Inc. gibi Bitmain de halka arz sürelerinin dolmasına izin verdi.

Coindesk haberine göre; bitcoin fiyatı, Bitmain’in başvurusunun yapıldığı gün 6500 dolardı ve bugün 3920 dolarda seyrediyor. Kripto para birimlerinin toplam piyasa değerinde ise 2018 yılının başındaki zirveden beri yüzde 80 oranında bir azalma oluştuğu görülüyor.

Bitmain bugün yayımladığı blog yazısında, halka arz başvuru sürecini “gelecekte uygun bir zamanda” başlatacağını açıkladı.

Gelecekte Uygun Bir Zamanda YapılacakŞirketin yeni baş yöneticisi Haichao Wang tarafından yapılan bu açıklamada, “2018’in sonundaki ayı piyasası Bitmain’in 2019’da ele almak için çok çalıştığı zorlukları ve fırsatları getirdi,” ifadelerine yer verildi. Kripto para birimi ve blockchain endüstrisinin hala büyük bir potansiyel olarak görüldüğü vurgulandı.

Kripto Para Piyasasını Canlı Takip Etmek için Tıklayın!

2018 yılının sonunda işten çıkarmaya değinen Bitmain, uzun vadede sürdürülebilir ve ölçeklenebilir bir iş kurmak için “zor ama gerekli bir karar” verdiğini söylemişti. Şirket kaç kişinin işten çıkarılacağını ise açıklamamıştı. Bitmain, 2013 yılında kurulurken, gelirisinin çoğunu, bitcoin madenciliğinden ve diğer kripto paralar için kullanılan donanım satışlarından elde ediyor.

Bitmain, bireylerin bilgi işlem gücünü birleştirdiği ve ödülleri paylaştığı maden havuzları da işletiyor.

Bitmain Maden Havuzları İşletiyorHong Kong’daki blockchain ve kripto para birimleri için kurumsal yatırım ve danışmanlık platformu olan Kenetic’in kurucu ve yönetici ortağı olan Jehan Chu, “Endüstri blok zinciri ve kripto şirketlerinin kilitlenip yeniden odaklandığını görüyoruz,” dedi. Chu’nun şirketinin Bitmain’e yatırım yaptığı bilinirken, kripto para birimleri konusundaki spekülatif pozisyonlarını azaltması ve işini madencilik donanımına odaklaması gerektiğini düşündüğünü de dile getirdi.

Chu, “İnsanlar Bitmain’e yatırım yapmıyorlar çünkü harika kripto para tüccarları. Bitmain’e yatırım yapıyorsunuz, çünkü blockchain teknolojisi ve yonga tasarımını anlıyorlar,” ifadelerini kullandı. Sonbaharın başında halka arz başvurusu yapan Bitmain, 2018’in ilk yarısında 2,8 milyar dolar gelir elde ettiğini açıklamıştı. Bu 6 aylık kârı ise bir önceki yıla göre 83 milyon dolardan 742 milyon dolara yükselmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum