Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Bitcoin’de Yüksek Kaldıraç Etkisiyle Saatte 500 Milyon Dolar Tasfiye Edildi

Kripto parada yaşanan son düzeltme, büyük borsalarda rekor oranda tasfiye yaşanmasına neden oldu.
Bitcoin’de Yüksek Kaldıraç Etkisiyle Saatte 500 Milyon Dolar Tasfiye Edildi

Geçtiğimiz günlerde Bitcoin’in 60.000 dolar seviyesini aşarak ATH yapması sonrası yön aşağı yöndü ve düzeltme sürüyor: BTC an itibariyle 55.200 dolar seviyelerinden işlem görüyor ve kayıplarını geri almaya çalışıyor. Veriler düzeltme sürecinde yüksek oranda kripto paranın tasfiye edildiğini gösteriyor.

BTC piyasası 15 Mart’ta 60.000 dolarlık fiyat aralığında tutunamadı ve aşırı kaldıraç, sadece 60 dakika içinde 500 milyon dolar değerinde rekor tasfiye yaşanmasına neden oldu. Glassnode’un kurucuları Jan & Yann, tasfiyeler için yeni rekor saatlik Bitcoin’i vurgulayarak, marj çağrılarından önce yarıdan fazla açık vadeli işlem sözleşmelerinin en az 20 kez kaldırıldığını belirtti.

Tasfiyenin Büyük Bölümü 15 Dakikada Gerçekleşti

Tasfiyenin Büyük Bölümü 15 Dakikada Gerçekleşti
Kaynak: Glassnode

Bybt’tan gelen veriler, 800 milyon dolarlık tasfiyenin sadece 15 dakika içinde işlendiğini gösteriyor. Kripto piyasası veri sağlayıcısı Datamish’e göre, son 24 saatte türev borsası BitMEX’te 94,5 milyon dolar karşılığında 292 pozisyon tasfiye edildi. Bitfinex’te 488 pozisyon, aynı dönemde kabaca 100 milyon dolara tasfiye edildi.

İkinci en büyük tek günlük tasfiye, 22 Şubat’ta BTC’nin tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 58.300 dolardan 47.000 dolara düştüğü sırada geldi. 14 Mart zirvesi olan 61.000 dolardan bu yana, Bitcoin 16 Mart Salı günü Asya ticareti sırasında %12.3 ile 53.500 dolara yükseldi. BTC o zamandan beri hafif bir toparlanma gerçekleştirmiş görünüyor.

Veriler son düzeltmenin, mevcut boğa döngüsünün üçüncü büyük düzeltmesi olduğunu gösteriyor. Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi geçen hafta piyasaların “aşırı açgözlülük” durumunda olduğunu gösterirken, geri çekilme ile “açgözlülük” kategorisine geri dönüş yaşandı. Bu değişim piyasa duyarlılığında önemli bir uzaklaşma yaşandığına işaret ediyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum