Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’in Yönü 2008 Wall Street Çöküşü ile Benzerlik Taşıyabilir

Kripto para analisti Lennix Lai, Bitcoin’deki düşüşün 2008’deki Wall Street çöküşü ile benzerlik taşıyabileceğini düşünüyor. Ayrıntılar haberde…
Bitcoin’in Yönü 2008 Wall Street Çöküşü ile Benzerlik Taşıyabilir
HABER GİRİŞ

Bitcoin ve kripto paralar geçen yılın son çeyreğinden bu yana aşağı yöndeki hareketini sürdürüyor. BTC bugün içerisine yüzde 8’e yakın kayıpla 21.300 dolar seviyesine kadar geriledi.

Bu düşüş kripto para biriminin piyasa değerinde 70 milyar dolara yakın kayıp yaşanmasına neden oldu. OKX’in Finansal Piyasalar Direktörü Lennix Lai ise Bitcoin’in düşüşüne dair uyarıda bulundu.

Analiste göre Bitcoin’in bu düşüşü, 2008’de Wall Street’in yaşadığına benzer bir şekilde domino etkisi yaratabilir. Lai ayrıca bu süreçte bazı kripto para şirketlerindeki iflas süreçlerine atıfta bulundu.

BTC 2022 fiyat grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

Analist, “Kripto firmaları arasında gördüğümüz domino etkisi, Wall Street’te görülen 2008 mali çöküşüne benziyor.” değerlendirmesini yaptı.

Bu yıl içerisinde Terra ekosistemi, kredi şirketi Celsius ve diğerleri de dahil olmak üzere, Bitcoin fiyatının düşmesiyle birlikte, en az on kripto şirketi, yılın başından bu yana kullanıcı çekimlerini kapattı ya da askıya aldı.

GCM Yatırım Banner

2008’de benzer şekilde Wall Street şirketleri, konut piyasası çöktükten ve borçlular artık ipoteklerini ödeyemez duruma geldikten sonra birbiri ardına iflas etmeye başlamış bilançolarında kredi kayıpları bildirmişti.

Lai her iki sürecin de mantıksız risk alan kurumlardan kaynaklandığını belirtti. ABD başta olmak üzere dünyadaki enflasyonist baskının artması ve merkez bankalarının sıkılaştırma politikaları, hisse senetlerinde ve kripto paralarda büyük satışları beraberinde getirmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.