Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’in Ticaret Hacminin Yüzde 50’sinden Fazlası Sahte Olabilir

100’ün üzerinde kripto para borsasında yapılan bir araştırma, Bitcoin’deki günlük ticari faaliyetlerinin sahte olabileceğini ortaya koydu.
Bitcoin’in Ticaret Hacminin Yüzde 50’sinden Fazlası Sahte Olabilir
HABER GİRİŞ

Kripto paralar doğası gereği yüksek oynaklığa sahip olmaları ile biliniyor. Piyasada çok sayıda dijital varlık olmasına rağmen, Bitcoin yüzde 40’ın üzerinde bir hakimiyeti elinde bulunduruyor. Borsalara bakıldığında en fazla ticaret hacminin BTC’de olduğu söylenebilir.

Bununla birlikte kripto para borsalarında sahte hacim verilerinin verildiğine dair yoğun tartışmalar oluyor. Buradaki denetim eksikliği nedeniyle Bitcoin ve kripto paralar eleştiri alıyor.

Forbes’in 157 kripto para borsası üzerinde yaptığı bir araştırma, Bitcoin için kaydedilen günlük ticaret faaliyetinin yaklaşık yüzde 51’inin büyük olasılıkla sahte olduğu sonucuna vardı.

Marketteki günlük Bitcoin hacminin Haziran 2022’de 128 milyar dolara ulaştığı tahmin ediliyor. Bu da çoğu platformun 262 milyar dolar olarak gösterdiği hacim verisinden yüzde 51 daha az seviyede olduğunu gösteriyor.

ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu durumu, piyasa riskine maruz kalmadan veya yatırımcının pozisyonunu değiştirmeden alım ve satımların yapıldığı izleniminin verilmesi olarak tanımlıyor.

GCM Yatırım Banner

Araştırmaya Göre Büyük Borsalar Sahte Hacim Bildiriyor

Binance, MEXC Global ve Bybit gibi şirketler, analize göre sahte hacim verisi sağlayanlar arasında başı çekiyor. Bu şirketler, büyük bir ticaret hacmine sahip olmakla birlikte, çok az veya hiç düzenleyici izleme olmaksızın faaliyet gösteriyor.

Bu nedenle sayıların güvenilirliğine dair soru işaretleri ortaya çıkıyor. Araştırmadaki daha az düzenlemeye sahip borsalar, 217 milyar dolardan sorumlu olduklarını iddia etmelerine rağmen, gerçek hacmin yaklaşık 89 milyar dolarından sorumlu görünüyor.

Forbes borsalar tarafından sağlanan ticaret hacmini değiştirmek için hem nicel hem de nitel değerlendirmeler kullandığını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.