Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’in Düşen Hakimiyeti Altcoinlerdeki Baskıyı Azaltabilir

Yazılım firması Bernstein tarafından yapılan bir araştırma, Bitcoin’in diğer varlıklar ile korelasyonunun düşebileceğine işaret ediyor. Ayrıntılar haberde…
Bitcoin’in Düşen Hakimiyeti Altcoinlerdeki Baskıyı Azaltabilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bitcoin haftalardır aşağı yönde hareket ederken, piyasa hakimiyeti de zayıflamayı sürdürüyor. Yatırım firması Bernstein bir araştırma raporunda, Bitcoin‘in kötüleşen makroekonomik ve politik ortama rağmen rakiplerinden daha düşük performans gösterdiğini yazdı.

Artan enflasyon, Ukrayna’daki savaş, durgunluk endişeleri ve değişken küresel para birimi hareketlerine rağmen, Bitcoin’in Ethereum’a göre zayıf kaldığı belirtilen raporda, iki tokenin piyasa değeri oranının 2016’da 20x’e kadar olan yüksek seviyeden yaklaşık 1,9x’e düştüğü belirtildi.

Raporu hazırlayan analistler Gautam Chhugani ve Manas Agrawal, “İnsanların bir değer deposuna ihtiyaç duyduğu çok zorlu bir makro ortamda bile, Bitcoin hala iyi durumda değil” notunu düştü.

Bitcoin’in Hakimiyeti Azalıyor

BTC piyasa hakimiyeti
Kaynak: CoinMarketCap

Son veriler Bitcoin’in kripto para piyasası üzerindeki hakimiyetinin sürekli azaldığını gösteriyor. CoinMarketCap verilerine göre hakimiyet yüzde 40’ın altına düşmüş durumda. Bu durum altcoinler üzerindeki baskının, BTC’ye nazaran daha düşük olduğu anlamına geliyor.

Ethereum’un piyasa değerinin yanı sıra stablecoin’lerin ve alternatif katman 1 blok zincirlerinin büyümesinin, Bitcoin’in hakimiyetinin genel kripto ekosisteminde sürekli olarak azaldığı anlamına geldiği belirtildi. Katman 1 ağı, temel katman veya bir blok zincirinin temel altyapısı olarak tanımlanıyor.

GCM Yatırım Banner

Broker, bunun kripto para birimlerinin makroekonomik bir varlık sınıfından ziyade inovasyon odaklı, yapısal bir eğilim haline geldiği fikrini desteklediğini söyledi.

Bitcoin, Hisseler ile Benzer Hareket Ediyor

Bernstein, COVID-19 sonrası dönemde borsa ile Bitcoin arasındaki korelasyon arttığından, kripto para biriminin son çeyreklerde enflasyondan korunma işlevi göremediğini belirtiyor.

Kripto risk-ödül matrisinde üst sıralarda yer alıyor ve merkez bankaları para politikasını gevşettiğinde ve sermaye riskli varlıkları kovalamaya başladığında kripto para birimlerine sermaye akışı artıyor.

Raporda yer alan tahmine göre Bitcoin makro odaklı bir kripto varlık olarak kalırken, altcoinler teknoloji veya inovasyon odaklı dijital varlıklar olarak görülecek. Notta, toplam kripto piyasa değeri açısından BTC hakimiyeti azaldıkça diğer tokenler arasındaki korelasyonun da azalacağı belirtildi.

BTC günlük grafik
Kaynak: CoinMarketCap

Bitcoin geçen yılın Kasım ayına kadar güçlü rallisini sürdürmüş ve 69.000 dolara çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Geçen zaman içerisinde merkez bankalarının, yüksek enflasyonu dizginlemek için faiz silahını kullanması, kriptolarda büyük satış getirmişti.

Bitcoin yazım itibarıyla 350 milyar doların üzerinde piyasa değerine sahip ve 18.800 dolar seviyesinden işlem görüyor. Kasım ayındaki tarihi zirveden bu yana kayıplar yüzde 70’i aşmış durumda.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.