Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’deki Düşüş Sonrası MicroStrategy için Çanlar Çalıyor

Bitcoin’in en büyük destekçilerinden biri olan Michael Saylor’un bilişim şirketi MicroStrategy, fiyat düşüşü nedeniyle marj çağrısı riskleri ile karşı karşıya.
Bitcoin’deki Düşüş Sonrası MicroStrategy için Çanlar Çalıyor
HABER GİRİŞ

Dünya genelinde en çok Bitcoin tutan şirketlerin başında gelen MicroStrategy, son günlerdeki fiyat tarafındaki çöküş sonrası yeni kararlar almak durumunda kalabilir.

Dünyanın en büyük kripto para birimi 21.000 doların altına düştü. Fiyatın bu seviyeye düşmesi, MicroStrategy’nin Bitcoin varlıklarını satmaya zorlayabilir ve beraberinde bir marj çağrısını getirebilir. Şirketin Bitcoin üzerine yaptığı 4 milyar dolarlık bahsi bulunuyor.

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor bu durumu ilk kez yaşamıyor. Saylor daha önce dotcom balonu patladığında 6 milyar dolar değerinde kayıp yaşamıştı. Michael Saylor, Bitcoin’e ilk olarak 2020′de, alışılmışın dışında bir hazine yönetimi stratejisinin parçası olarak MicroStrategy’nin bilançosuna kripto para birimi eklemeye karar verdiğinde girdi.

Bitcoin Risk Ürünü Gibi Hareket Etti

Bitcoin’in geleneksel finansal piyasalarla ilişkisiz bir değer deposu sağladığı inancı, kripto inananları arasında yaygındı. Yüksek enflasyon ve FED’in agresif faiz artırım politikası, kripto paralar hisseler ile beraber hareket etti ve büyük kayıplar yaşadı. Bu durum Bitcoin’in riskli bir ürün olduğunu düşündürüyor.

Bitcoin sabah saatlerinde yüzde 10’dan fazla düşerek 20,800 dolara kadar geriledi. Bu Aralık 2020’den bu yana en kötü seviye olarak kayıtlara geçti.

GCM Yatırım Banner

MicroStrategy, kripto para birimine milyarlarca dolar bahse girdi MicroStrategy, Mart ayında Bitcoin satın almak üzere kripto Silvergate Capital’dan 205 milyon dolar kredi kullanmış ve bunun için 19 bin 466 Bitcoin teminat göstermişti.

Mart sonu itibarıyla MicroStrategy, ortalama 30.700 dolar fiyat ile 129.218 Bitcoin’i elinde tutuyor. MicroStrategy Başkanı Phong Le, geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamasında, Bitcoin’in 21.000 doların altına gerilemesi halinde, marj çağrısının tetiklenebileceği ve ek sermayeye ihtiyaçlarının doğabileceğini söylemişti.

Marj Çağrısı Riski

Bilişim şirketinin bu durumla karşı karşıya kalmaması için varlıklarının bir kısmını satması ya da daha fazla teminat eklemesi gerekebilir. Marj çağrısı, bir enstrümanda pozisyon açılması için gereken minimum para miktarını temsil eder.

Bu miktar enstrümanın fiyatına, kaldıraç oranına ve işlem hacmine göre değişiklik gösteriyor. Marjin çağrısı, bir yatırımcının teminat olarak tutulan varlık tutarının minimum değerin altına düştüğü zamanda gerçekleşen bir durumdur.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.