Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’de Mt. Gox Düşüşü Sürüyor: Altcoinlerde Kayıp Büyük!

İflas etmiş Mt. Gox borsasındaki Bitcoin’lerin alacaklılara ödeme amacıyla taşınması sonrası BTC’de düşüş derinleşti. Altcoinlerde ise kayıp çok daha büyük oldu.
Bitcoin’de Mt. Gox Düşüşü Sürüyor: Altcoinlerde Kayıp Büyük!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bitcoin’in (BTC) satış dalgası, iflas etmiş borsa Mt. Gox’un alacaklılarına ödemeleri hazırlamak amacıyla önemli miktarda BTC’yi yeni bir cüzdana taşımasıyla devam ediyor. Kripto para birimi 53.400 dolara kadar gerileyerek, 26 Şubat’tan bu yana en düşük seviyeye ulaştı. BTC yazım itibarıyla 54.500 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Blockchain analitik firması Arkham Intelligence’a göre Mt. Gox, yaklaşık 2,6 milyar dolar değerinde 47.228 BTC’yi soğuk cüzdandan yeni bir cüzdana aktardı. Borsanın, 2014’teki bir saldırıda müşterilerinden çalınan varlıkları dağıtmaya başlaması planlanıyor.

BTC saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Mt. Gox’ta mağdur olan yatırımcılara BTC ve BCH ödemelerinin yapılacağı geçen ay duyurulmuştu. Bu duyurudan bu yana, tüccarlar on yıldır geri ödemeleri bekleyen alacaklıların coinleri aldıktan sonra hemen satıp piyasada büyük bir satış baskısı yaratacaklarından endişe ediyorlar. BTC’nin, borsanın 2014’te hacklendiği sırada yaklaşık 600 dolardan işlem görüyordu ve geçen zaman diliminde büyük bir artış söz konusu.

BTC son yedi günde yüzde 10 ve son dört haftada yüzde 20’den fazla değer kaybetti. Yoğun satış dalgası, Mayıs ayındaki diplerden kaynaklanan 56.500 dolarlık yatay desteği dirence çevirdi. Ayrıca, ayılar kritik 200 günlük SMA ve boğa piyasası trend çizgisinin altında bir dayanak noktası oluşturdu.

Altcoinlerde Büyük Düşüş ve Tasfiye

Bitcoin’de derinleşen düşüş Ethereum ve altcoinlerde de büyük kayıpları beraberinde getirdi. Ethereum yüzde 10’dan fazla kayıpla uzun zaman sonra 3.000 dolar seviyesinin altına indi. ETH yazım itibarıyla 2.860 dolar seviyesinde işlem görüyor Solana (SOL) ve Cardano (ADA) gibi kripto paralar yüzde 10’a yakın düşerken, Dogecoin’de (DOGE) kayıp yüzde 20’ye yaklaştı.

GCM Yatırım Banner

Diğer altcoinlerin büyük bölümünde yüzde 10’u aşan günlük kayıplar kaydedildi. Bu durum vadeli işlemler üzerinde yüksek tasfiyeler yaşanmasına neden oldu. Coinglass’tan aktarılan veriler son 24 saatte kripto para piyasasında 680 milyon dolardan fazla kaldıraçlı pozisyonunu tasfiye edildiğini gösteriyor.

Kripto likidasyon haritası
Kaynak: Coinglass

Bitcoin ve Ethereum, 239 milyon dolar ve 170 milyon dolar ile tasfiyelere öncülük ediyor. Toplam tasfiyelerin 590 milyon doları uzun pozisyonlar üzerinde görüldü.

Tasfiyeler, bir borsanın, yatırımcının başlangıç ​​marjının kısmen veya tamamen kaybı nedeniyle yatırımcının kaldıraçlı pozisyonunu zorla kapatması durumunda gerçekleşen bir olaydır.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.