Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’de Korku Artıyor: Piyasada Düşüş Derinleşiyor

Bitcoin’de kayıplar yüzde 3’ü aşarken, altcoinlerde yüzde 5 ila 10 arasında değişen düşüşler görülüyor. Son veriler haberde…
Bitcoin’de Korku Artıyor: Piyasada Düşüş Derinleşiyor
HABER GİRİŞ

Bitcoin son günlerde yaşanan çeşitli olumsuzluklardan etkilenerek kayıplarını artırmaya devam ediyor. Dağıtım bekleyen Mt. Gox borsası ve olası madenci satışlarından kaynaklanan satış baskısı korkuları, kripto para biriminin Nisan ayının sonlarından bu yana ilk kez 58.000 doların altına düşürmesine neden oldu.

Mt. Gox, 2014’te gerçekleşen bir hack saldırısında çalınan varlıkları 2024 Temmuz’da dağıtmaya başlayacak ve bu dağıtımın Bitcoin ve Bitcoin Cash (BCH) piyasalarında satış baskısı yaratabileceği daha önce bildirilmişti.

BTC yazım itibarıyla 58.500 dolar seviyesinde işlem görüyor. Ethereum ise 3.200 dolara kadar geriledi. Solana (SOL) ve Dogecoin (DOGE) gibi varlıklar başta olmak üzere altcoinlerin büyük bölümünde yüzde 5-10 aralığında günlük düşüşler meydana geldi.

BTC saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Kripto para piyasasının toplam değeri yaşanan çıkışlar ile beraber 2.1 trilyon dolara geriledi. Düşüş dalgası vadeli işlemlerde son 24 saatte 270 milyon doları aşan kaldıraçlı pozisyonun tasfiye edilmesine neden oldu.

Bu tasfiyeler, uzun pozisyonlar için Haziran sonundan bu yana en yüksek seviyedeydi. Kripto borsası Binance, rakipleri arasında en fazla tasfiyeyi gerçekleştirdi ve 110 milyon dolardan fazla pozisyon kapattı.

GCM Yatırım Banner

Avustralya BTC Markets borsasında kripto analisti olan Rachael Lucas, “60.000 dolarlık direnç çizgisinin altına düşmek, birçok yatırımcı için psikolojik bir bariyer oluşturduğu için önemlidir. Bitcoin bu seviyenin altında kalırsa, kısa vadede artan bir oynaklık görebiliriz.” değerlendirmesini yaptı.

Yatırımcıların ABD enflasyonu ve faiz oranlarıyla ilgili belirsizliği de kripto para fiyatlarını etkilemeye devam ediyor. Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell yakın zamanda enflasyonu kontrol altına almak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu söyledi, ancak önemli miktarda ilerleme kaydedildiğini kabul etti.

Yatırımcılar bu yıl iki veya daha fazla faiz oranı indirimi beklerken, FED bu yılın geri kalanında borçlanma maliyetlerinde yalnızca bir indirim düşündüğünü açıklamıştı.

Bit.com Pazarlama Direktörü Toya Zhang, “Birçok analiz Temmuz ayında önemli bir artış öngörse de, piyasa likiditesinin eksikliği ve kripto sektöründe yeni anlatıların olmaması nedeniyle, faiz oranı indirimlerinin sağladığı büyük fayda olmadan kayda değer bir artış görmenin zor olduğuna inanıyoruz” diye konuştu.

Spot Bitcoin ETF’lerin Hacimleri Düşüyor

Fiyatlardaki düşüşe spot Bitcoin ETF’lerdeki azalan işlem hacimleri de eşlik ediyor. SoSoValue verilerine göre ABD’de spot Bitcoin borsa yatırım fonlarının işlem hacimleri son dönemde düşüş gösterdi, Çarşamba günü hacim yaklaşık 800 milyon dolara geriledi.

ABD’deki 11 spot Bitcoin ETF’inin Çarşamba günü toplam günlük net çıkışları 20,45 milyon dolar olarak gerçekleşirken, sadece iki fon net akış gördü, geri kalanı sıfır akış kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.