Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’de FTX Etkisi: Vadeli İşlem Hacmi Aralık’ta Düştü

Kaydedilen veriler geçen yılın Aralık ayında Bitcoin üzerindeki vadeli işlem hacimlerinde büyük düşüş olduğunu gösteriyor.
Bitcoin’de FTX Etkisi: Vadeli İşlem Hacmi Aralık’ta Düştü
HABER GİRİŞ

Bitcoin vadeli işlemler ticaret hacmi 2022’nin son ayında büyük düşüş yaşadı. Vadeli işlem hacimleri Aralık ayında sadece 386,6 milyar dolar seviyesindeydi. Düşüş Ekim 2020’den bu yana en zayıf seviyeyi gösteriyor. Aylık bazda düşüş yüzde 39 seviyesinde oldu.

CME’deki düzenlenmiş Bitcoin vadeli işlemleri de Ekim 2020’nin en düşük seviyelerine yaklaştı. Borsadaki hacimler ay boyunca sadece 19,5 milyar dolardı. CME’nin Bitcoin vadeli işlemlerindeki açık pozisyonu Aralık ayı sonunda yüzde 11,1 düşerek 1,36 milyar dolara geriledi.

BTC aylık vadeli işlem hacmi
Kaynak: The Block

21.co’da bir araştırma analisti olan Carlos Gonzalez, merkezi borsalardaki spot hacimlerde de önemli bir düşüş yaşandığından, hacimlerdeki düşüşün türev piyasasıyla sınırlı olmadığını belirtti. Gonzalez, döviz hacimlerinin, Kasım ayındaki 673 milyar dolardan Aralık ayında yaklaşık yüzde 47,5 düşerek 353,5 milyar dolara gerilediğini bildirdi.

Düşüşün Nedeni FTX Çöküşü mü?

Analist, Aralık ayında hem spot hem de türev hacminin önemli ölçüde düşmesinin, piyasada spekülasyon için daha az risk iştahının olduğunu gösterdiğini söyledi. Bu davranışın olası bir açıklaması olarak, FTX’in Kasım ayındaki çöküşünün, merkezi borsalarda güven eksikliğine yol açarak daha az riske yol açmasını gösterdi.

Gonzalez, yatırımcıların merkezi borsalara olan güvenini yeniden kazanması durumunda vadeli işlem hacimlerinin toparlanabileceğini söyledi. Borsalara olan güvenin, düzenlemeler başta olmak üzere, makroekonomik düzeydeki genel piyasa duyarlılığına bağlı olduğunun altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Vadeli işlemlerdeki düşüş, Bitcoin’in Kasım 2021’deki zirvesinden yüzde 75’lik bir düşüş yaşaması ile beraber kendisini gösteriyor. Bitcoin yazım itibarıyla 16.900 dolardan işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.