Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’de Bu Üç Veri Alarm Veriyor: Düzeltme Gelebilir!

BTC fiyatı 2,5 yıla yakın sürenin ardından tarihi zirvesine ulaşırken, bazı göstergeler potansiyel bir düzeltme yaşanabileceğine işaret ediyor. Detaylar geliyor...
Bitcoin’de Bu Üç Veri Alarm Veriyor: Düzeltme Gelebilir!
HABER GİRİŞ

Bitcoin ve altcoinler 2024 yılında en iyi dönemlerinden birini geçiriyor. Kripto para birimi son günlerdeki yükselişini 72.800 dolara taşıdı ve bu tüm zamanların zirvesi olarak kayıtlara geçti. BTC yazım itibarıyla 72.200 dolar seviyesinde işlem görüyor.

BTC’nin bu performansı, yeni bir satış dalgasına ilişkin endişelere yol açtı. Kısa vadede olası bir BTC fiyat düzeltmesine işaret eden üç teknik ve piyasa göstergesi dikkat çekiyor. Tanınmış kripto analisti Ali Martinez, BTC fiyatının 71.700 doların üzerinde işlem gördüğünü tespit ederek kısa vadeli tüccarları bir geri dönüşün yakın olabileceği konusunda uyardı.

BTC TD9 sinyali
Kaynak: ALI/X

Ali, TD sıralı göstergesinin BTC’nin 12 saatlik grafiğinde satış sinyali gönderdiğini gösteren bir grafik paylaştı. Şubat ayının başından bu yana, bu göstergenin satışı önerdiği her seferde, BTC’nin fiyatında düşüş olduğuna dikkat çeken analist, bunu kısa vadeli yatırımcıların yakından izlemesi gereken bir şey olduğunu belirtti.

TD sıralı göstergesi, gün içi en yüksek ve en düşük seviyelerdeki değişikliklere dayalı olarak kısa vadeli trend dönüşlerini belirlemek için kullanılır. CryptoQuant’taki analistler ise BTC’nin tüm zamanların en yüksek seviyelerini görmesine rağmen yakında büyük düzeltmeler yaşayabileceği konusunda uyarıyor.

Firma, gerçekleşen karların Aralık 2023’ten bu yana en yüksek seviyelere ulaşması nedeniyle madencilere fazla ödeme yapıldığını gösteren bir ölçüme dikkat çekti. CryptoQuant ayrıca tüccarların gerçekleşmemiş kar marjlarının yüzde 57’ye ulaştığını vurguladı. Bu, yatırımcıların uzun vadede kar kaydetmeleri gerektiği için tarihsel olarak yaklaşan düzeltmelere işaret ediyor.

GCM Yatırım Banner

CryptoQuant ayrıca kısa vadeli yatırımcıların Şubat 2021’den bu yana en yüksek kar marjlarında satış yapmaya başladığını ve bunun potansiyel olarak artan satış baskısının habercisi olabileceğini yazdı.

RSI Aşırı Alım Bölgesinde

RSI ısı haritası
Kaynak: Coinglass

Kripto analitik platofrmu Coinglass’ın ısı haritası, BTC’nin RSI’sının beş zaman diliminin dördünde aşırı alım koşullarını gösterdiğini ortaya koyuyor. Daha yüksek aralıklar daha yüksek RSI değerlerini gösterir. Bitcoin’in RSI’si şu anda haftalık 88,34, günlük 79,34, dört saatlik 74,81 ve saatlik zaman diliminde 70,74 seviyesinde bulunuyor.

RSI teknik analistler tarafından kullanılan başlıca indikatörler arasında yer alıyor. BTC’nin RSI’si haftalık, günlük, 12 saatlik ve dört saatlik zaman dilimlerinde sırasıyla 89,2, 79, 72 ve 70 olduğunu gösteriyor.

Aşırı alım koşulları genellikle bir varlığın fiyatındaki son hareketleri tanımlar ve fiyat eğiliminin yakın gelecekte düzelebileceği beklentisini beraberinde getirir.

Piyasada Aşırı Açgözlülük Hakim

Bitcoin’i çevreleyen duyguları ve duyarlılıkları izleyen bir platform olan Alternative’den elde edilen ek veriler, Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi’nin 82’de “aşırı açgözlülük” koşullarına ulaştığını gösterdi.

Bu metrik aşırı açgözlülük seviyesine geçtiğinde piyasada düzeltme yaşanması beklenir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın