Yatırım yapmaya başla!

2019 Başından Beri Bitcoin Yüzde 200 Yükselirken, Ödüllerin Yarıya İndiği Söyleniyor

Bitcoin, yılbaşından bu yana yüzde 200 artış gösterirken, bunun nedenleri üzerine birçok teori üretiliyor.
2019 Başından Beri Bitcoin Yüzde 200 Yükselirken, Ödüllerin Yarıya İndiği Söyleniyor

Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto para birimleri geçen yılı düşüşle geçirdikten sonra birçok yatırımcı umudunu yitirmişti. Ama 2019 yılı kripto paralara bahar getirdi ve yeniden yükselişe geçtiler. Bitcoin, yılbaşından bu yana yüzde 200 artış gösterirken, bunun nedenleri üzerine birçok teori üretiliyor.

Bitcoindeki yükselişin nedeni, madenciler için ödüllerin yarıya indirilmesi olayı olan halvening olarak gösteriliyor.

Bitcoindeki Yükselişin Nedeni HalveningBilmeyenler için; yüksek güçlü bilgisayarlara sahip olan madenciler, bitcoin işlemlerini doğrulamak için karmaşık matematik problemlerini çözme rekabeti içindedir. İşlemi doğrulayan madenci ise ödüllendirilir. Şu anda madenciler, bitcoin blokları için 12,5 BTC üzerinden ödüllendiriliyor.

Ödüller birkaç yılda bir yarıya indiriliyor ve 2020 yılının Mayıs ayında bu rakam 6,25 BTC’ye kadar düşecek. Sosyal ticaret platformu eToro’nun kıdemli pazar analisti Mati Greenspan, bitcoindeki şişkinlik oranının yaklaşık yüzde 3,76 olduğunu söyledi ve bunun gelecek yılın Mayıs ayında yüzde 1,8’e kadar düşürülmesinin planlandığını belirtti.

Kripto para hizmetleri şirketleri Blockchain’den Garrick Hileman ise bunun bitcoinin temel özelliklerinden olduğunu söyledi.

Garrick Hileman YorumuHileman, piyasaya sürülen yeni arzın tahmin edilebilirliği için halvening işleminin bitcoinin temel özelliklerinden birisi olduğuna dikkat çekti. Bitcoin, tedarik ve likidite dinamikleri nedeniyle genellikle ‘dijital altın’ olarak adlandırılıyor. Uzmanlar, kripto para biriminin değerinin var olan toplam bitcoin sayısının azlığı ile desteklendiğini söylüyorlar.

Toplam bitcoin sayısı 21 milyon olurken, Hileman’a göre kabaca bu miktarın yüzde 80’i kazıldı. Araştırma sorumlusu olan Hileman, geri kalan kısmın da kazılması için 120 yıl gibi bir zaman gerekeceğini dile getirdi. Traderlar böyle bir olayla başa çıkma potansiyelini görüyorlar. Çünkü nihayetinde arzın düşmesine neden oluyor ve dijital varlığın fiyatını artıyorlar.

Bitcoin fiyatı 15 ayın en yüksek seviyesi olan 11 bin doların üstünü görürken, arzın sıkılaştırılması sürekli öne sürülüyor.

Arz Sıkışıklığına Dikkat ÇekiliyorDijital para birimi karşılaştırma sitesi CryptoCompare CEO’su Charles Hayter, “Fiyatları yukarı çekmeye zorlayan arzın sıkılaştırılması ve piyasaya daha az likidiye gelmesi beklentisi söz konusudur,” dedi. Hayter, etkinliğin bitcoin madencileri için belirsiz olabileceğini, ancak fiyatın ilişkili olduğu daha az rekabetçi madencilik teçhizatının temizlenmesi olacağını söyledi.

Hayter, pazardaki son beklentinin yeni çıkmış bitcoinlere olan talepte bir değişim olduğunu söylüyor ve “Ve pazara daha az gelmesiyle bitcoin başına fiyatın yükselmesi bekleniyor,” ifadelerini kullanıyor. Bitcoinin yükselişiyle ilgili bir diğer teori ise ABD-Çin ticaret savaşında riskten korunma amaçlı olarak kullanılması ve Facebook’un kendi parasını çıkartması yer alıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum