Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin Yükselişi, Tüm Piyasasının Değerini 35 Milyar Dolar Artırdı

Bitcoin fiyatının yüzde 19'e yakın yükseliş kaydetmesiyle kripto para piyasasının değeri, 24 saatte 35 milyar dolar arttı.
Bitcoin Yükselişi, Tüm Piyasasının Değerini 35 Milyar Dolar Artırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto para piyasası, koronavirüs pandemisinden yararlanıyor diyebiliriz. Çünkü sessiz sedasız yükselen kripto paralar, piyasanın değerini artırmaya devam ediyor.

Piyasaya, Mart ayında düşüş hakim olurken, Nisan’da güçlü yükselişler yaşandı. Öyle ki; Nisan ayındaki volatiliteden yararlanan Okschain yüzde 900 civarında kazanç sunmuştur. Binance coin ise yüzde 25 oranında istikrarlı bir kazanç sağlamıştı.

Şimdi ise bitcoinin son 24 saatte yüzde 18,57 oranında yükselerek, 9 bin 388,30 dolara ulaşarak, 7 Mart’tan bu yana en yüksek seviyeyi kaydetti.
Bitcoin 30 Nisan Yükseliş
Görsel Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Bitcoin’deki bu yükseliş, tüm kripto para birimlerinin değerini, 35,3 milyar dolar artırdı. Bitcoin fiyatlarındaki yükseliş, diğer kripto para birimlerinin fiyatlarını da yükseltmeye yetti. Piyasa katılımcıları yaşanan yükselişi iki faktöre bağladılar. Birincisi, FED’in dün akşam gerçekleşen para politikası toplantısı olurken; ikinci faktör bitcoin yarılanma (halving) zamanının yaklaşmasıdır.

Dünyanın büyük merkez bankalarının, koronavirüs pandemisinin ekonomik zararlarını hafifletmek için büyük teşvik paketleri açıklıyorlar. Hemen her konuşmalarında da daha fazlasını yapma isteklerini dile getiriyorlar. Bu açıklamalar, borsaların yükselmesine neden olurken, kripto para piyasasında farklı tepkiler yaratıyor.

Piyasa uzmanları, başta FED olmak üzere artan para basımının bir etkisi olarak, hisselere ve kripto paralara daha fazla para aktığını söylüyorlar. Aşırı para basma yüzünden, dövizlere güvenin azalması kripto paralara talebin bir miktar artmasını sağlıyor.

Bitcoindeki yükselişin tetikleyen yarılanma olayı, Mayıs ayında gerçekleşecek ve daha önceden planlanmış bir değişiklik.
Bitcoin Yarılanma Grafiği
Görsel Kaynak: @chartsbtc

Şu anda madenciler, kazdıkları blok başına 12,5 BTC ile ödüllendiriliyorlar. Enflasyonun üstesiden gelmek için bu ödüller, birkaç yılda bir yarıya indiriliyor. Mayıs ayında bu işlem gerçekleşecek ve blok başına 6,25 BTC ile ödüllendirilecekler.

Bu işlem, piyasadaki bitcoin arzını azaltır. Böylece bitcoindeki değer kaybını önler. Yarılanma işlemi dört yılda bir gerçekleşiyor. Önceki yarılanma olaylarında da bitcoin fiyatında kademeli bir yükseliş gerçekleşmiştir. İlk yarılanma işlemi 2012, ikinci yarılanma 2016 yılında gerçekleşti. Üçüncüsü ile önümüzdeki ay gerçekleşecek.

Kripto para piyasasının ilk 10 sıralamasına baktığımızda Bitcoin silver %4,42 oranıyla en çok değer kazanan ikinci para konumunda görülüyor. Bitcoin silver, 210,46 dolardan işlem görürken, Ethereum yüzde 2,43 oranında yükselişle 212,93 dolarda seyrediyor. İlk 10’da tek gerileyen ise yüzde 0,98 ile Stellar ve 0,0695 dolardan işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%