Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin Yeni Dünyanın Para Birimi Olabilir mi?

Bitcoinin yeni dünya para birimi olabileceğine dair bir görüş daha geldi. Üstelik açık sözlü olmasıyla bilinen bir isimden.
Bitcoin Yeni Dünyanın Para Birimi Olabilir mi?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bitcoin ile ilgili bir sürü şey yazıp çiziliyor. Kimileri yok olup gidecek bir balon olduğunu düşünürken, kimileri geleceğin para birimi olacağını savunuyor. Söyledikleri ile piyasalara yön veren uzmanların bazısı bitcoini savunurken bazısı aptallık olduğunu düşünüyor. Bu nedenle de belirsizliğin son derece yüksek olduğu bir piyasa haline geliyor.

Önceleri pek de taraftar olmayan Goldman Sachs, şimdilerde bitcoine destek vermeye başladı.

Goldman Sachs Bitcoine Destek Verdi

Bankanın CEO’su Lloyd Blankfein, bitcoinin yeni dünyanın para birimi olabileceğini dile getirdi. Daha önce bankanın, müşterilerden gelen ilgi nedeniyle bitcoin işlemlerine başlayacağı açıklanmıştı. Alım – satım hizmeti vermeye başlayacaklarını duyurmuşlar ve yönlerini belli etmişlerdi.

Henüz yatırım yapmadığı bilinen Blankfein, bitcoini ne övmüş ne de reddetmişti.

Blankfein Bitcoin Yorumu Yaptı

Şimdi ise bitcoinin fikir birliğine bağlı bir para birimi olduğu düşüncesini sevdiğini söyledi. Ayrıca geleceğin para birimi olabileceğini düşündüğünden de bahsetti. Üstelik bitcoinin gelecek vaat ettiği yönünde ilginç gözlemlerini paylaştı.

GCM Yatırım Banner
Çok tarih okuduğundan bahseden Blankfein’in, mevcut kağıt para sistemini pek mantıklı bulmadığı anlaşıldı.

Bitcoin Yeni Dünya Parası Olabilir

Blankfein, “eskiden 5 dolarlık bir madeni paranın içinde 5 dolar değerinde altın olduğunu bilirdim. Şimdi ise kağıt ama arkasında hükümetler var,” dedi. Bunların ardında da yeni dünya para biriminin, fikir birliğine dayalı bir para olabileceğini söyledi.

Açık görüşlü olmasıyla tanınan Blankfein’in ekmek kapısı kağıt para olsa bile bazı tereddütleri olduğu anlaşılıyor.

Blankfein Kağıt Paraya Güvenmiyor

Blankfein, bitcoin konusunda tedbirli bir tavır takınsa bile yeni ve devrimsel alternatiflere sıcak baktığını söylüyor. Bu düşüncesini ise “yıllar geçtikçe şunu öğrendim ki benim sevmediğim ama gayet düzgün çalışan birçok şey var,” sözleriyle anlatıyor.

Eminim birçoğunuz The Economist dergisinin 1988 yılına ait dergi kapağını görmüştür.

The Economist Dergi Kapağı

30 yıl öncesine ait bu dergi kapağında, 2018 Ten Phoenix yazısı bulunan bir para asılı. Ayaklarının altında ise yanan dolarlar var. Aynı zamanda kalın ve öne çıkan harflerle “Yeni dünyanın parasına hazır mısınız?” yazmaktadır.

Birçok kişi bu dergi nedeniyle dijital paranın temelinin çok daha eskilere dayandığına inanmaya başlamıştır.

Bitcoinin Temeli Daha Eskilere Dayanıyor

Üstelik The Economist dergisi, yaptığı tahminlerin tutmasıyla ünlüdür. Bahsi geçen makalede ise 30 yıl son bütün dünyanın dolar veya Mark yerine phoenix isimli bir para ile alışveriş yapacağından bahsedilmektedir. Ne dersiniz, Lloyd Blankfein de bu düşünceye sahip kişilerden olabilir mi?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın