Yatırım yapmaya başla!

Yatırımcıların Yeniden Bitcoine Odaklanması Fiyatları Yükseltiyor

Bitcoindeki boyutlandırma tartışmalarında sona yaklaşıldı. Yatırımcıların yeniden bitcoine odaklanması da fiyatları yükseltti. İşte detaylar:
Yatırımcıların Yeniden Bitcoine Odaklanması Fiyatları Yükseltiyor

Bitcoin için bir dönüm noktası olarak görülen 1 Ağustos, yatırımcıları kaçırmış ve bitcoinin düşüşe geçmesine neden olmuştu. Ama çatallanma işleminin yapılacağı tarih öncesinde nasıl bir yol izleneceğine dair görüşler netleşti. Bu durum ise yatırımcıların yeniden bitcoine dönmesini sağlandı.

SegWit2x ile bitcoin boyutlandırmasında orta yolun bulduğunu söylemiştik. Eğer 21 Temmuz Cuma gününe kadar SegWit2x’e verilen destek % 80’i geçerse uygulamaya başlanacaktı.

SegWit2x Uygulamaya Geçilecek

Ne olacağı belli olmayan bu süreçte, yatırımcılar bitcoinden uzaklaşmış ve kripto pazardaki hakimiyeti düşmüştü. Bir ay önce pazar hakimiyeti % 60 düzeyindeyken % 37’lere kadar gerilemişti.

Cuma günü SegWit2x’e verilen destek % 85’i geçti ve tartışmalar son buldu. Yani bitcoin boyutlandırma işleminde soft fork işlemi uygulanacak ve boyut 2 MB’a yükselecek.

Segwit'e Destek Arttı

SegWit2x adlı yazılım, BIP 91 yani Bitcoin Improvement Proposal uygulamasının ilk adımı olarak görüldü. % 80’den fazla destek alınmasıyla birlikte bitcoinin ikiye bölünmek yerine boyut artırma işlemine gidileceğini göstermiş oldu. Yatırımcıların en büyük endişesi ise ikiye bölünme sonucunda oluşacak değer kayıplarıydı.

Bitcoinde nasıl bir yol izleneceği konusunda endişeye düşen yatırımcıların satışa geçmesi, fiyatların hızla gerilemesine neden olmuştur. Bu konu ise bitcoinde balon var söylemlerini gündeme getirmişti.
Bitcoin Fiyatları Hızlı Düştü
Kaynak: cointelegraph.com

Boyutlandırma işleminde sona yaklaşılmasıyla birlikte rahat bir nefes alan yatırımcılar, yeniden bitcoin işlemine döndü. Böylece fiyatlar % 11 oranında yükseldi. 1836 dolara kadar gerileyen bitcoin, geçen hafta başladığı yükseliş turuna devam ediyor. Yeni haftaya 2670 dolar seviyelerinden başladı ve yükselişini sürdürüyor.

Bitcoin ile ilgili önemli bir yorum da Sprott Asset Management’ten geldi. Bitcoindeki aşırı dalgalanmanın, altın alımına yaradığını dile getirdi.

Sprott Asset Management Bitcoin Yorumu

Boyutlandırma tartışmaları ile bitcoinin 30 günlük volatilite göstergesi, 2015 yılından bu yana görülen en yüksek seviyelere işaret etti. Piyasa hakimiyetindeki % 30’dan fazla düşüş görülmesi ile ani gerileme yaşadı. Altın ise 2 yıldır fiyat dalgalanması yaşıyor ve şimdilerde en düşük seviyelerine yaklaşıyor.

Sprott Asset Management’tan Trey Reik, bitcoinin değeri bu yıl neredeyse 3’e katlandı ve aşırı hareketler gösteriyor. Bu durum ise altın alımına yarıyor.

Bitcoin Altın İlişkisi

Reik, altının güvenilir bir yatırım aracı olduğunu ve portföy çeşitlendirmesine önemli bir varlık olduğunu söylüyor. Bitcoinin ise güçlü spekülasyonlara maruz kaldığını belirtiyor. Bu durum ise yatırımcıların güvenli yatırım aracı arayışına götürüyor. Altın da tam bu noktada yeniden devreye giriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum