Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin Yatırımcıları 16 Mayıs’tan Bu Yana İlk Kez Açgözlü!

Bitcoin fiyatındaki yükseliş hareketleri, yatırımcı topluluğunun hissiyatını değiştirmiş görünüyor. Korku ve açgözlülük endeksi ne durumda? Detaylar haberde;
Bitcoin Yatırımcıları 16 Mayıs’tan Bu Yana İlk Kez Açgözlü!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), Binance ve Coinbase borsalarına açmış olduğu davalarla kısa süre önce ciddi düşüş yaşayan Bitcoin (BTC), yeni haftada oluşan olumlu hava ile yeni bir yükseliş rallisine başladı.

Kurumsal yatırımcıların kripto pazarına ilgisindeki artış, Avrupa ve Güneydoğu Asya bölgelerinde artan kripto kabulü beklentileri ve yeni kripto borsalarında altcoin ticaretinin kolaylaştırılması gibi etkenlerin desteğini arkasına alan kripto varlık, haber yazımı itibarıyla fiyatını 30 bin dolar seviyesinin üzerine çekmiş durumda.

Son gelen veriler, fiyattaki ralli ile birlikte Bitcoin yatırımcı duyarlılığının Mayıs ayından bu yana ilk kez açgözlülük seviyesine giriş yaptığını gösteriyor.

BTC Korku ve Açgözlülük Endeksi “Açgözlülüğe” İşaret Ediyor

Korku ve Açgözlülük Endeksi, öncü kripto para birimi Bitcoin ve daha geniş kripto para piyasasındaki yatırımcı topluluğunun genel duygu durumu hakkında bilgi veren bir göstergedir. Gösterge, korku ve açgözlülük gibi duygu durumlarını temsil etmek için 0 ila 100 arasında sayısal bir ölçek kullanmaktadır.

Endeksin 54’ün üzerindeki tüm değerleri, yatırımcıların açgözlü konumda olduğunu; 46’nın altındaki değerler ise piyasada korkunun duygusunun ağır bastığını göstermekte olup, aradaki bölge (değerler 47-53) tarafsız bir pozisyonu ifade etmektedir.

GCM Yatırım Banner

Bu temel duyguların yanı sıra, “aşırı korku” ve “aşırı açgözlülük” durumları olarak adlandırılan iki özel duygu daha bulunmaktadır. Aşırı korku durumu, göstergenin 25’in altındaki değerlerinde; aşırı açgözlülük ise 75’in üzerindeki değerlerde gerçekleşmektedir.

Tarihsel olarak bakıldığında, bu iki uç duygunun, piyasa için oldukça önemli olduğu söylenebilir. Çünkü fiyatlardaki zirve ve dipler, aşırı korku ve aşırı açgözlülük dönemlerinde meydana gelme eğilimindedir.

Peki, Alternative’den alınan verilere göre Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi şu anda nasıl görünüyor?

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Alternative.me

Yukarıda da görüleceği üzere, Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi şu an için 59 değerine sahip. Bu tablo, yatırımcıların çoğunluğunun şu anda açgözlülük duygusuna sahip olduğunu gösteriyor.

Gösterge, son birkaç haftadır daha düşük değerlere sahip olduğundan bunun taze bir değişiklik olduğu söylenebilir. Aşağıdaki grafik ise göstergenin değerinin geçen yıl içinde nasıl değişiklikler gösterdiğini ortaya koymakta:

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Alternative.me

Mayıs’tan Bu Yana İlk Kez Açgözlülük Bölgesinde

Grafik geçmişe dönük incelendiğinde, Bitcoin korku ve açgözlülük endeksinin Mayıs ayı başlarında bir düşüş gördüğü ve nötr bölgeye indiği görülüyor.

Takip eden haftalarda ise göstergenin, açgözlülük bölgesine sadece 16 Mayıs’ta olmak üzere bir kez girdiği ve aynı süreçte birkaç kez korku bölgesine indiği görülmekte.

Yatırımcılar yükseliş rüzgarlarının pazara geri dönüp dönmeyeceğinden tam olarak emin olmadıklarından, piyasa duyarlılığındaki bu kötüleşme doğal olarak varlığın fiyatının düşüş kaydetmesiyle birlikte geldi.

Ancak geçen gün, yatırımcı hissiyatı önemli ölçüde iyileşti. Dün itibarıyla 49 bölgesinde nötr değerde olan gösterge, şimdi ise açgözlülük bölgesinde geziniyor.

Açgözlülüğe yönelik duygudaki bu güçlü yükseliş, Bitcoin fiyatını ilk olarak 29 bin dolar seviyesine yaklaştıran güçlü bir artışın gözlemlemesiyle gerçekleşti. Hissiyattaki iyileşme, genel yatırımcının mevcut fiyat artışını desteklediğini ortaya koyduğundan, ralli için olumlu bir işaret olarak görülmektedir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.