Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin, Xi Jinping’in Övgülerinin Ardından 10 Bin Doları Aştı

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in açıklamaları, bitcoin fiyatlarını yükselişe geçirdi.
Bitcoin, Xi Jinping’in Övgülerinin Ardından 10 Bin Doları Aştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in blockchain teknolojisini kucaklayan ve ülkesinde bu alanda gelişmeyi ilerletmek için çağrıda bulunduğu konuşması, bitcoin fiyatını yükselişe geçirdi. CoinDesk’ten alınan verilere göre dünyanın en iyi bilinen kripto para biriminin değeri Cumartesi günü 10,332 dolara kadar yükseldi.

Fiyat Pazartesi sabahı ise 9.370 dolar seviyelerine kadar geriledi. Sanal para biriminin yükselişi, Çin liderinin bitcoin gibi kripto para birimlerinin temelini oluşturan teknoloji olan blockchain övgüleri üzerine gerçekleşti.

Devlet medyasında çıkan haberlere göre Xi Jinping Cuma günü, Çin’in güçlü bir temelinin olduğunu ve sektörde öncü bir pozisyon almak istediğini söyledi.

Xi Jinping Blockchain Bitcoin Açıklaması Çin’in blockchain tarafından sunulan fırsatı yakalaması gerektiğini dile getiren Jinping, söz konusu teknolojinin finans, eğitim ve sağlık bakımı gibi bir dizi sektöre fayda sağlayabileceğini vurguladı.

Jinping’in sözleri bitcoin cephesinde kayda değer yükseliş yaşattı çünkü Pekin’in kripto para birimleri konusunda sert bir duruş sergilediğini açıkça göstermişti. Diğer taraftan Çin Merkez Bankası, kendi dijital para birimi konusunda çalışmalarını sürdürüyor.

Facebook ve başka birkaç şirket küresel finansal hizmetler endüstrisini Libra ile sallamaya hazırlanırken, Çin Merkez Bankası da çalışmalarını hızlandırdı.

Çin Merkez Bankaıs Dijital Yuan Çalışmaları Geleneksel kağıt para tabanlı dolaşımdaki maliyetleri azaltmak için sanal para birimlerinin kullanımını keşfetmek üzere 2014 yılında bir araştırma ekibi kuran PBOC’tan bir yetkili, geçen ay yaptığı bir açıklamada planlanan dijital yuanın Libra ile bazı benzerlikler taşıyacağını ve WeChat ve Alipay gibi büyük ödeme platformlarında kullanılabileceğini söylemişti. Çin Merkez Bankası yetkilisi, yuanın geliştirilmesinin ülkenin döviz egemenliğini korumaya da yardım edeceğini savunmuştu.

“Merkez bankası elektronik ödeme yöntemleri bugün bu kadar gelişmişken neden hala dijital bir para birimi yapıyor? Bu parasal egemenliğimizi ve yasal para biriminin statüsünü korumak için. Yağmurlu bir gün için önceden plan yapmamız gerekiyor.” demişti. Tokenlerin merkez bankası tarafından verilen basılı kağıtlar kadar güvenli olacağını ve internet bağlantısı olmadan da kullanılabileceğini eklemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu