Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin ve Ethereum’da Düşüş Derinleşir mi? Yön Ne Tarafa?

Bitcoin'in dün akşam 21 bin doların altına düşmesi altcoinleri de etkiledi. En büyük iki kripto para biriminde son durum nasıl? Detaylar haberde;
Bitcoin ve Ethereum’da Düşüş Derinleşir mi? Yön Ne Tarafa?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto para piyasaları, son olarak ABD perakende satış rakamlarına tepki vermeye devam ederken, Ethereum ve Bitcoin fiyatında gerileme gözlendi. Genesis olası iflas gelişmesinin Bloomberg kaynaklarınca yeniden gündeme getirilmesinin yanı sıra dün akşam ABD Adalet Bakanlığı’nın kripto paralarla açıklama yapacağını duyurmasının yarattığı endişe fiyatların düşüşünü tetikleyen önemli etkenler oldu.

ABD’deki satışlar Aralık ayında yüzde 1,1 düşerek beklenenden fazla gerileme gösterdi.

Piyasa değerleriyle en büyük iki kripto para birimi konumundaki Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) için dikkat çekenler şöyle:

Bitcoin Destek Noktası Arayışında

Yavaşlayan ABD perakende satış rakamlarının da etkisiyle kripto pazarlarının düşmesiyle Bitcoin, Perşembe günü 21.000 doların altında seyrini sürdürdü.

Son düşüş, BTC/USD paritesinin dört ayın en yüksek seviyesi olan 21.564,50 dolardan 20.541,54 dolara kadar düşmesine neden oldu.

GCM Yatırım Banner

Satış dalgasından bu yana, BTC şimdi bir destek noktası arıyor gibi görünüyor ve 20.500 dolar seviyesi muhtemel bir aday olarak görünüyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: TradingView

Grafiğe bakıldığında, 14 günlük göreli güç endeksinin (RSI) son günlerde iki yılın en yüksek seviyesine yaklaşmasıyla bir miktar düşüş bekleniyordu. Endeks an itibariyle 78.40 seviyesinde ve bu seviye 77.00 seviyesinin biraz üzerinde.

Bu noktanın altına bir hareket olması halinde, BTC ayılarının fiyatı 20.000 dolar bölgesine doğru itmesi gündeme gelebilir.

Bitcoin fiyatının 21.080 dolar direncini aşması halinde ise fiyatın 21.500 dolar seviyesine doğru yükselmesi beklenebilir. Bu senaryoda daha fazla kazanç, BTC fiyatını 22.000 dolar seviyesine gönderebilir.

Ethereum, Cumartesi Gününden Bu Yana En Düşük Noktasında

Çarşamba günü 1.600 doların üzerine çıkan ETH de bugünkü seansta kırmızıdaydı ve beş günün en düşük seviyesine doğru geriledi.

ETH/USD, hareketli günde 1.602,11 dolarlık gün içi zirvesinin ardından bugün erken saatlerde 1.509,42 dolara düştü.

Hareketin bir sonucu olarak ETH, fiyatların 1.449 doları gördüğü Cumartesi gününden bu yana en düşük noktasına geriledi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: TradingView

Grafikten, ETH’nin fiyat gücünün de bir destek seviyesine ulaştığı ve RSI’ın şu anda 70.00 noktasına yakın seyrettiği görülüyor.

Momentum düşüş eğilimini sürdürürse, bir sonraki sinyal, şimdilik yukarı yönlü kalmaya devam eden 10 günlük (kırmızı) hareketli ortalama olacaktır.

Bunun gerçekleşmesi durumunda, Ethereum satıcıları muhtemelen 1.350 dolar seviyesine yakın bir hareketi hedefliyor olacak.

En büyük altcoin için 1.560 dolarlık direnç bölgesinin üzerinde yukarı yönlü bir kırılma ise yeni bir yükseliş başlatması anlamına gelebilir. Bu senaryoda fiyat 1.600 dolar direncine doğru yükselebilir ve daha fazla kazanç, fiyatı yakın vadede 1.650 dolara ve hatta 1.700 dolara kadar götürebilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.