Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin ve Ethereum Pazarında Dikkat Çeken Balina Hareketleri!

Bitcoin, Ethereum, Tether ve USD Coin gibi önde gelen dijital varlıklarla ilişkili balina hareketleri son birkaç aydır oldukça aktif seyretti. Detaylar haberde;
Bitcoin ve Ethereum Pazarında Dikkat Çeken Balina Hareketleri!
HABER GİRİŞ

Kripto balinalarının, sadece varlıklarını hareket ettirerek kayıpları veya kazançları tetiklediği, bunun sonucunda piyasayı belirli bir tarafa yönlendirebildiği bilinmektedir. Uzmanlar, bu piyasa paydaşlarının faaliyetlerini izlemenin, bir varlığın fiyatındaki sonraki potansiyel hamleye hazırlanma konusunda yatrımcılara yardımcı olabileceğine dikkat çekiyor.

Kripto analitik platformu Santiment’teki analistler, geçen aylarda Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Tether (USDT) ve USD Coin (USDC) gibi önde dijital varlıklar için balina cüzdanlarının birikim ve boşaltma eğilimlerini ortaya çıkardı.

Bitcoin Balina Aktivitesi Düştü

Santiment’in analizi, 10 ila 10 bin BTC’ye sahip cüzdanlarda tutulan Bitcoin yüzdesinin son iki ayda yüzde 0,40 oranında düştüğünü ortaya koydu. Aynı zamanda, aynı piyasa katılımcıları grubu tarafından tutulan toplam BTC miktarı da aynı zaman dilimi içerisinde yüzde 0,21 oranında azaldı.

Kripto Balinalarının Hareketleri Dikkat Çekiyor
Kaynak: Santiment

Buna ek olarak, 100 bin dolar ve üzeri değerdeki BTC transferleri son üç ayda azaldı ve Mart ayı ortasında varlığın tüm zamanların en yüksek seviyesine (ATH) ulaşmasından birkaç hafta öncesine kadar devam etti. Bu düşüşün 1 milyon dolar ve üzeri günlük BTC transferlerini de kapsadığı ifade edildi.

Analistler, düşüşün endişe duymak adına büyük bir neden olmadığını, çünkü son altı aya bakıp 10 ila 10 bin BTC cüzdanlarının kolektif varlıklarını izole etmenin, bu piyasa katılımcılarının uzun vadeli birikim modelinin yukarı doğru ilerlediğini gösterdiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Santiment analistleri, “Bu ille de kötü bir şey değil, zira bu sadece büyük kilit paydaşların şu anda kar elde etmek veya birikim yapmak için önemli bir fırsat bulamadığını yansıtıyor.” ifadesini kullandı.

Ethereum’da Dikkat Çeken Durum

BTC’nin yanı sıra, Tether’de 100 bin ila 10 milyon dolarlık cüzdanlar tarafından tutulan toplam USDT miktarı son iki ayda yüzde 5,55 düşerken, USDC’ninki aynı zaman diliminde yüzde 11,45 arttı. Analistler, USDC birikiminin USDT’nin devam eden düşüşünü telafi etmese de satın alma gücünün arttığına işaret ettiğini söyledi.

Öte yandan, Ethereum paydaşları ETH biriktirme konusunda ısrarcı oldu. Son 14 ayda, en az 10 bin ETH tutan cüzdanlar 21,39 milyon ETH biriktirerek bakiyelerini yüzde 27 oranında artırdı.

Son haftalarda, spot Ethereum borsa yatırım fonlarına (ETF’ler) ilişkin söylentiler ve onaylar ETH birikim eğilimini daha da yukarı çekti. 10 bin dolar ve 1 milyon dolar değerindeki günlük ETH transferleri, ABD’li yetkililerin ETF’lere ticaret için yeşil ışık yakmasının ardından kayda değer bir artışa tanık oldu.

ETH fiyatı Bugün Hafif Düşüş Eğiliminde Seyrediyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Santiment’in analistleri, 10 binden fazla ETH tutan cüzdanların birikimlerinde yukarı doğru hareketin devam etmesi halinde, Ethereum’un Bitcoin’e kıyasla yüzde olarak kazanmaya devam edeceğini tahmin ettiklerini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.