Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin Üçüncü Çeyrekte Ana Akım Varlıkları Geride Bıraktı: Biri Hariç

Bitcoin küresel piyasalardaki olumsuz havaya rağmen çoğu varlıktan daha güçlü durmayı başarıyor. Ayrıntılar haberde…
Bitcoin Üçüncü Çeyrekte Ana Akım Varlıkları Geride Bıraktı: Biri Hariç
HABER GİRİŞ

Dünya genelinde yüksek enflasyon, merkez bankalarını sıkılaştırma politikaları, ana akım varlıkların büyük bölümünde düşüşlerin yaşanmasına neden oluyor. Bu rüzgardan Bitcoin de nasibini alıyor.

Yapılan araştırma Bitcoin’in üçüncü çeyrekte ana akım varlıkların büyük bölümünden daha iyi performans gösterdiğini ortaya koydu. Ancak birisi hariç. ABD Dolar Endeksi (DXY) hisse senetlerini, fiat paraları ve kripto paraları performansı ile geride bıraktı.

Bitcoin üçüncü çeyreğin çoğu için ABD hisse senedi piyasalarıyla paralel olarak düşmesine rağmen, %1’lik kayıpla 19.500 dolardan kapattı. ABD Dolar Endeksi ise bir önceki çeyreğe göre yüzde 7’lik artış kaydetti. Kripto para birimi petrol, altın ve başka döviz kurlarından daha iyi performans sağladı.

BTC ana akım varlıklar karşısında performansı
Kaynak: CoinGecko

Kripto analitik platformu CoinGecko, “Makroekonomik rüzgarlar ve yatay bir kripto piyasasının ortasında, Bitcoin, 2022’nin üçüncü çeyreğinde ABD Dolar Endeksi hariç, hisse senetleri ve ana para birimleri dahil olmak üzere tüm büyük varlıklardan daha iyi performans gösterdi” açıklamasını yaptı.

Yıllık tabloya bakıldığında ise Bitcoin yüzde 58’lik kayıpla en kötü performansı gösteren yatırım aracı oldu. Bitcoin destekçileri, kripto para biriminin bir sığınak varlığı, enflasyona karşı bir korunma ve hatta altının olası bir ikamesi olmak için iyi bir konumda olduğunu öne sürüyor.

GCM Yatırım Banner

Kripto para birimi geçen yılın Kasım ayında ise 69.000 dolara çıkarak kendi zirvesini oluşturmuştu. Bitcoin yazım itibarıyla 19.300 dolar seviyesinden işlem görüyor. Mevcut seviye tüm zamanların en yükseğinden yaklaşık yüzde 70 aşağıda bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın