Yatırım yapmaya başla!

Bitcoin 6000 Dolara Yaklaşırken Manipülasyon Söylentileri Artıyor

Kripto para piyasasının en büyüğü olan bitcoinde sansasyonlar bitmiyor. Şimdi işin içine tether de karıştı. İşte bitcoinde manipülasyon yapıldığını gösteren araştırma;
Bitcoin 6000 Dolara Yaklaşırken Manipülasyon Söylentileri Artıyor

Kripto para piyasasında dengeler tamamen değişti diyebiliriz. Ayrıca geçen yıl ile karşılaştırıldığı zaman, yeni rekor beklentilerinin de düştüğü görülüyor. Yani birçok yatırımcı, bitcoin ve diğer kripto para birimlerinde 2017 yılına benzer bir performans beklemiyor. Birçok söylentinin devam ettiği piyasada, şimdi de bitcoin fiyat manipülasyonu konusu üzerine çalışmalar yapılıyor. Bu durum ise bitcoini 6000 dolar bandına kadar geriletiyor.

Bitcoin bugüne 6310,43 dolardan başlangıç yaptıktan sonra en yüksek 6528,3 doları gördü.

Bitcoin 6310 Dolardan Güne Başladı

Şu dakikalarda yüzde 1,41 oranında ekside 6499,35 dolardan işlem görüyor. 2018 yılının en düşük seviyesi, 6 Şubat tarihinde 6194,33 dolar ile kaydedilmişti. Şimdi ise bu seviyeye yakın bir seyir izleniyor. Beklentiler 5500 – 6000 bandında dalgalanmanın devam edeceğini gösteriyor.

Bitcoin Fiyatındaki Değişimleri Görmek için Tıklayın…

Kripto para piyasasının yeni gündem maddesi ise bitcoin fiyat manipülasyonu üzerine yapılan çalışmalardan alınan sonuçlar.

Bitcoin Manipülasyonu Konuşuluyor

New York Times tarafından yayınlanan bir haberde, 2017 yılında bitcoin fiyat manipülasyonu üzerine yapılan yeni bir çalışma sonrasında tether eleştiri oklarının hedefi oldu. Çalışma 13 Haziran tarihinde Texas Üniversitesi’nden John M. Griffin ile Amin Shams tarafından yayınlanan makale ile öğrenildi. Makalede; işlem şablonlarının tetherin, fiyat desteği sağlamak ve kripto para fiyatlarını manipüle etmek için kullanıldığı gösteriliyor.

Hatırlayacağınız gibi kripto para piyasasında işler tersine döndüğü sırada tether yükselişi ile dikkat çekmişti.

Tether Manipülasyon için Yaratılmış Olabilir

Araştırmada bitcoinin 20 bin dolar sınırına yaklaştığı sırada fiyat artışının yarısının bariz bir şekilde tether ve yaratıcısı Bitfinex kaynaklı olduğu iddia edildi. Ayrıca makalenin özet kısmında; “blockchain verilerini analiz etmek için algoritmalar kullanarak, tether ile yapılan satın alımların piyasadaki düşüşleri takiben zamanlandığını ve bitcoin fiyatlarında büyük artışlarla sonuçlandığını görüyoruz,” ifadeleri de yer aldı.

Kripto Para Fiyatlarındaki Son Değişimleri Görmek için Tıklayın…

Tether işlemlerinin ise bitcoinin meteorik artışının yüzde 50’si, diğer birimlerin yükselişinin ise yüzde 64’ü ile ilişkili olduğu da araştırmada yer aldı.

Tether İşlemleri Diğer Kripto İşlemlerini Etkiliyor

Yapılan araştırma, bitcoinin geleceğine inanmayanlar için destek aldıkları bir nokta oldu. Yani bitcoinde geçen sene gördüğümüz ani artışın doğal olmadığını düşünenlerdenseniz yalnız değilsiniz. Çünkü yapılan araştırma, yükselişin gerçek taleple alakalı olmadığını ve birkaç büyük oyuncunun gizli eylemi ile alakalı olduğunu gösteriyor. Ayrıca FBI tarafından yapılan satışların bitcoin fiyatlarının düşürülmesinde etkili olduğu yorumları da geliyor. Anlayacağınız kripto para piyasasının en büyük ismi bitcoinde sansasyonlar bitmeyecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum