Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin, Stablecoin ve DeFi’deki Riskler Araştırıldı

Finansal İstikrar Kurulu (FSB) kripto para piyasasındaki mevcut risklere dair daha fazla veriye ihtiyaç olduğunu bildirdi. Ayrıntılar geliyor…
Bitcoin, Stablecoin ve DeFi’deki Riskler Araştırıldı
Yorum

Uluslararası Ödemeler Bankası’nın desteklediği Finansal İstikrar Kurulu (FSB), kripto para birimleriyle ilişkili finansal istikrar riskleri hakkında yeni bir çalışma paylaştı. Rapor Bitcoin, Stablecoin’ler ve merkeziyetsiz varlıklarla ilgili finansal riskleri içeriyor.

FSB, Tether gibi stablecoin varlıkların ticaret hacimlerinin baskın olduğunu ve kripto ekosistemi için tehdit oluşturabileceklerine dikkat çekiyor. Kurum ayrıca DeFi’nin hızlı benimsenmesinin beraberinde getireceği çeşitli risklere değiniyor.

FSB ‘ye göre kripto varlık piyasalarının geleneksel finans ile bağlantıları hakkında, tutarlı veri eksikliği bulunuyor. Yetersiz verinin kripto varlıkların finansal sistem üzerindeki kullanım alanını anlamakta zorluk yarattığına yer verildi.

Transfer ve alım satım işlemlerinde kullanıcıların kimliğinin belirlenmesinin mümkün olmaması da ayrı bir risk faktörü olarak görülüyor. FSB perakende sektörünün blockchain üzerindeki payının bilinememesi ve merkeziyetsiz uygulamaların artan sayısına dair veri boşluklarına dikkat çekiyor.

FSM raporunda, kripto varlıkların sınırsız doğası nedeniyle bu pazarlara dair tam veri toplamayı zorlaştırdığını ve veri kaynakları tarafından bildirilen kripto varlık rakamlarında büyük farklılıklar olabileceğini belirtti.

Kripto para piyasası düzenleyici endişelerin ortasında büyümeye devam ediyor. CoinMarketCap üzerinden aktarılan verilere göre piyasadaki toplam değer 2 trilyon dolar seviyesine ulaşmış durumda.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%