Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin Sabit Seviyesini Korurken Ethereum 1.950 Dolara Kadar Yükseldi

Bitcoin 52 bin dolar seviyesindeki sabit görünümünü koruyor. Ethereum ise yönünü yukarı çevirmiş görünüyor.
Bitcoin Sabit Seviyesini Korurken Ethereum 1.950 Dolara Kadar Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto para piyasasında boğa sezonu yaşanıyor ve dalgalanmalar devam ediyor. Bitcoin geçtiğimiz günlerde 50 bin barajını geçerek tüm zamanların en yüksek seviyelerindeki pozisyonunu koruyor. Diğer yandan en değerli ikinci kripto para birimi Ethereum ise son günlerdeki durgunluğunun aksine yönünü yukarı çevirmiş görünüyor. ETH’nin artışında son günlerde artan kurumsal yatırımların etkili olduğu belirtiliyor.

BTC, saatlik grafikte 10 saatlik ve 50 saatlik ortalamalarının üzerinde işlem görüyor, bu da piyasa analistleri için yükselişin süreceği şeklinde yorumlanıyor. Swissquote Bank dijital varlıklar başkanı Chris Thomas, “Bitcoin’in önümüzdeki hafta boyunca sabit kaldığını varsayarsak, satılmaması konusunda daha rahat olacağım ve daha yükseğe çıkacağız” diye konuştu.

Bitcoin’de Beklenti Yükseliş Yönünde

Bitcoin’de Beklenti Yükseliş Yönünde
Kaynak: TradingView

Son haftalarda büyük yatırımları da arkasına alan Bitcoin için önümüzdeki dönemde de yükselişin süreceğine dair yorumlar yapılıyor. Singapur merkezli nicelik firması QCP Capital’in kurucu ortağı ve genel müdürü Darius Sit, kurumsal alıcıların ve piyasa spekülatörlerinin bitcoin fiyat artışını desteklediklerini, ancak bunun türev piyasasında yüksek finansman oranlarına neden olduğunu söyledi.

Sit, piyasaların yakın vadede kaldıraç pozisyonlarında bir miktar gevşeme beklemesi gerektiğini ve bu durumun ileride daha fazla fiyat dalgalanmasına yol açacağını belirtti. Borçlanma maliyetleri sadece kripto piyasası için bir sorun olarak görünmüyor. ABD hisse senetleri Perşembe günü, 10 yıllık Hazine tahvil getirisindeki artışla birlikte hafif düştü. Yatırımcılar , oranlardaki artışın hisse senedi piyasasındaki mevcut yükselişi durdurabileceğinden endişeli görünüyor.

San Francisco merkezli borsa OKCoin’de işletme müdürü Jason Lau ise Bitcoin’in 1 trilyon dolarlık varlığa yaklaşmaya ve tüm zamanların en yüksek seviyelerini basmaya devam ettiğinin altını çizdi. Piyasa duyarlılığının yükselmeye devam ettiğini belirten Lau, “Bitcoin’in benimsenmesi hem kurumlarda hem de perakende segmentlerinde güç kazanıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Bitcoin adres sayısı
Kaynak: Glassnode

Glassnode’dan alınan verilere göre, Bitcoin bakiyesi sıfır olmayan adres sayısı geçtiğimiz gün itibariyle 35 milyonun üzerinde görünüyor.

Ethereum Kurumların İlgisini Çekmeye Devam Ediyor

Ethereum Kurumların İlgisini Çekmeye Devam Ediyor
Kaynak: Skew

Piyasa değeri olarak Bitcoin’den sonra en değerli kripto para birimi olan Ethereum, bir süredir 1.700 – 1.800 bandında sakin bir seyir izliyordu. Dünden bu yana ETH, 1.900 doların üzerine çıktı ve yönünü yukarı çevirmiş görünüyor. An itibariyle 1.925 dolar seviyelerinden işlem gören ETH, 1.952 dolara kadar çıkış gerçekleştirdi. Uzmanlar Ether’in son gösterisinin kurumsal ilginin artmasıyla tetiklendiğini düşünüyor.

F2Pool’dan Mao, “Grayscale Ethereum Trust (ETHE), iki hafta içinde yatırımcıları adına 344 milyon dolar değerinde 197,890 ETH’nin üzerinde satın aldığından beri, bitcoin’in kurumsal girişinden sadece birkaç ay sonra eterde bir yatırım akışına tanık oluyoruz” diye konuştu.

Bitcoin’e benzer şekilde , eter üzerindeki aşırı ısınan türevler piyasasıyla ilgili artan endişeler bulunuyor. Analistler, piyasanın yakın vadede daha yüksek oynaklık beklemesi gerektiği konusunda uyarıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%