Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin’de Put/Call Opsiyon Oranı Son 6 Ayın En Yükseğine Ulaştı

Son veriler kripto para piyasasındaki satış talebinin son dönemlerin en yüksek seviyesine çıktığını gösteriyor. Detaylar haberde…
Bitcoin’de Put/Call Opsiyon Oranı Son 6 Ayın En Yükseğine Ulaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto para piyasası son 2 ay içerisinde güçlü bir düzeltme sürecine girdi. Bu durum alım satım opsiyon oranlarında da değişim görülmesine neden oluyor. Analitik izleme platformu Skew, Bitcoin’in alım satım açık faiz oranının son 6 ayın en yüksek seviyesine ulaştığını bildirdi.

Grafikte Put/Call oranının 0,62’ye ulaştığı görülüyor. Put opsiyonlar satış, Call opsyonlar alım talebi şeklinde tanımlanır. Put/Call oranı bu ayın başında 0,42 seviyesindeydi.

BTC put/call oranı
Kaynak: Skew

Paradigm’in kurumsal satış ve ticaret müdürü Patrick Chu, Put-call oranı, satış talebinin şu anda yüksek olduğunu gösterdiğini belirterek, müşterilerin alım/satım çağrıları aldığı son zamanlarda çok sayıda tersi yönde fiyat hareketleri gördüklerini söyledi.

Bu veri ile piyasadaki hakim beklentinin düşüş yönünde olduğu söylenebilir. Bitcoin Kasım ayında 69.000 dolar ile tarihi zirvesini test etti ve buradan itibaren kayıplarını %50’ye kadar taşıdı.

Kripto para birimi an itibariyle 37.000 dolar seviyesini tutmaya çalışıyor. Geleneksel piyasalarda yatırımcılar bu oranı genellikle karşıt bir gösterge olarak kullanırlar. Metrikteki ani bir artış, genellikle ayı koşularının sonunda görülen aşırı düşüş eğilimini temsil eder.

BTC 4 saatlik mum grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Kripto varlık yönetimi şirketi Blofin’den bir volatilite tüccarı olan Griffin Ardern, düşüş hissin güçlü olduğunda, satım opsiyonu daha fazla olduğunu, yükseliş hissi güçlü olduğunda, alım opsiyonunun arttığını söyledi.

Tarihsel olarak, altı aylık alım satım çarpıklığı, Mart 2020 çöküşü ve Mayıs 2021 düşüşünden sonra gözlemlendiği gibi, fiyat diplerine yakın seviyeleri göstermiş güvenilir bir veri olarak kullanılmıştır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%