Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin’in Piyasa Hakimiyeti %40’ın Altına Düşerken Altcoinler Yeşilleniyor

BTC'nin hakimiyeti, Mayıs 2021'den bu yana en düşük seviyeye geriledi.
Bitcoin’in Piyasa Hakimiyeti %40’ın Altına Düşerken Altcoinler Yeşilleniyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Bitcoin geride kalan 11 ayda genel piyasa hakimiyetinde istikrarlı bir düşüşün ardından, Aralık ayındaki düzeltme sırasında bu düşüşünü daha da hızlandırdı. Kripto para birimi 930 milyar dolarlık piyasa değeri ile hala en değerli dijital varlık ancak şu anda hakimiyeti %39,8 civarında bulunuyor.

Bu Aralık 2020’deki %70’e kıyasla muazzam bir düşüş olduğunu gösteriyor. Altcoinlere yönelik perakende ve kurumsal ilgi, BTC’nin pazar hakimiyetinin düşüşünde önemli rol oynadı. Binance Coin, Cardano, Solana, SHIB ve DOGE, Bitcoin’in %70’lik sıçramasına kıyasla bu yıl önemli ölçüde arttı.

BTC piyasa hakimiyeti grafiği
Kaynak: CoinMarketCap

Kripto piyasası hakimiyeti açısından, Bitcoin ve Ethereum zıt görüntüler sunuyor. BTC hakimiyetini sürdürmek için mücadele ederken, Ethereum büyük bir sıçrama yaşadı. ETH artık kripto para birimlerinin toplam değerinin %22’sini oluşturuyor.

Bitcoin ve Ethereum’un piyasa değeri arasındaki fark 2021’de kademeli olarak azaldı. Ethereum, BTC’nin piyasa değerinden 400 milyar dolar uzakta bulunuyor.

Son günlerdeki düşüş BTC’nin piyasa değerinin 1 trilyon dolar seviyesinin altına gerilemesine neden oldu. Kripto para biriminin güncel piyasa değeri 929 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Bitcoin fiyat olarak yatay seyrediyor ve 49.250 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%