Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin Piyasa Hakimiyeti Haziran 2022 Seviyelerini Geri Aldı

Son dönemde fiyatını yükselten Bitcoin'in piyasa hakimiyeti, altcoinler düşerken Haziran 2022 dönemi seviyelerine ulaştı. Detaylar haberde;
Bitcoin Piyasa Hakimiyeti Haziran 2022 Seviyelerini Geri Aldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Piyasa değeriyle en büyük kripto para birimi konumundaki Bitcoin (BTC) son günlerde fiyatını yukarıya çekerken, piyasanın geri kalanından çok daha iyi bir performans ortaya koydu. Fiyattaki artışın yanı sıra, BTC’nin piyasa hakimiyetinde de ciddi bir artış gözlemlendi.

16 Mart itibarıyla bakıldığında, Bitcoin hakimiyetinin, Haziran 2022 seviyelerini geri alarak yüzde 45’in oldukça üzerine çıktığı görülüyor. Aynı zamanda Haziran 2022 hakimiyetinin en yüksek seviyesi olan yüzde 48’in biraz üzerine ulaşmayı hedeflemiş durumda.

Bitcoin Hakimiyetinde Artış, Altcoinlerde Düşüş mü?

BTC hakimiyetindeki artış, Bitcoin maksimalistlerini çok memnun etmekle birlikte, altcoin taraftarları için bu, iyi bir haber olmayabilir. Bunun nedeni, Bitcoin hakimiyetindeki bir artışın, yatırımcıların altcoinlere olan ilgisinden vazgeçmesi ve pazarın kral kripto varlığına geçmesi anlamına gelebilmesidir.

Dahası, Bitcoin hakimiyetindeki artış, yükselen ABD banka krizinin bir sonucu olabilir. Birçok kişinin fonlarını saklamanın bir yolu olarak kriptoya ilgi duymasının bu sonucu desteklediği belirtiliyor.

Bu durum, geleneksel bankalardan gelen müşterilerin şu an için diğer altcoinleri göz ardı ederek saygın bir değer saklama aracı olarak Bitcoin’i gördüğü anlamına da gelebilir.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: TradingView

Bitcoin hakimiyeti, geçen hafta yüzde 43’ten yüzde 44’e yükseldi ve haber yazımı esnasında yüzde 45.9’a yükseldi. Bu tablo, Bitcoin’e olan ilginin arttığına işaret etse de, BTC, Çarşamba günü dokuz ayın en yüksek seviyesi olan 26.500 dolara ulaştıktan sonra hala 25.000 doların biraz altında işlem görüyor.

Her gün kötüleşen bankacılık krizinden bağımsız olarak, Bitcoin fiyatı, krizin henüz hızlandığı geçen hafta Cuma günü itibarıyla 20.000 doların altına düştükten sonra son yedi gün içinde yüzde 15’ten fazla arttı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

BTC geçen hafta, piyasa değerine 90 milyar dolardan fazla ekleyerek, küresel kripto piyasa değerini tekrar 1 trilyon doların üzerine çıkarırken aynı zamanda hakimiyetini de aynı süreçte yaklaşık yüzde 5 artırdı.

Altcoinlerde Durum Nasıl?

Son 24 saat içinde altcoin piyasasına bakıldığında, Ethereum (ETH), Ripple (XRP), Cardano (ADA), Polygon (MATIC) ve Dogecoin (DOGE) gibi piyasa değerlerine göre daha büyük altcoinlerde keskin düşüşler görüldüğü gözlemlendi.

ETH son 24 saatte yüzde 1.6 düşüşle 1.656 dolardan, XRP yüzde 1.5 düşüşle 0.363 dolardan, ADA ve MATIC sırasıyla yüzde 3.1 ve yüzde 3.5 düşüşle 0.325 dolar ve 1.13 dolardan işlem görüyor. Dogecoin (DOGE) ve Solana (SOL), sırasıyla yüzde 4 ve yüzde 5.3 düşüşle en iyi altcoinler arasında en yüksek kaybı kaydedenler oldular.

Bu arada, daha büyük altcoinlerden Binance Coin (BNB), son 24 saatte yüzde 5 artışla 325 dolardan işlem fiyatıyla ters yönde hareket etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.