Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin Madencilik Zorluğunda Fiyat Etkisiyle Sıçrama Yaşandı

Bitcoin madenciliği zorluğu Temmuz ortasındaki düşüşün ardından ikinci bir sıçrama yaptı.
Bitcoin Madencilik Zorluğunda Fiyat Etkisiyle Sıçrama Yaşandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Bitcoin madencilik zorluğu, Çin hükümetinin artan baskıları ile geçtiğimiz aylarda büyük düşüş yaşamıştı. Bu durum hash oranının ve dolayısıyla fiyatın da düşmesine neden olmuştu.

Madenciler artan baskı sonrası tesislerini başka ülkelere taşımaya başladı. Hash oranının yeniden artması ile beraber Bitcoin’in fiyatında yukarı yönlü hareketler yaşanıyor. Gelen en son veriler, 17 Haziran’dan itibaren Bitcoin’in madencilik zorluğunda devam eden bir artış olduğunu gösteriyor.

Bitcoin madencilik zorluğu
Kaynak: BTC.com

Çin’den madenciler yavaş yavaş kripto dostu coğrafyalara yerleşirken, Bitcoin ekosistemi madencilik zorluğunda %13,77’lik bir artışa tanık oldu. Bu veri Haziran ayının 2. haftasından bu yana ilk kez 15 terahash’ı (T) aştı.

Bir sonraki ayarlamanın 27 Ağustos’ta başlaması bekleniyor ve zorluğu 15.63 terahash’a çıkaracağı tahmin ediliyor. Çin’in yerel madenciler üzerindeki baskısından önce, Bitcoin’in madencilik zorluğu 25 terahash ile zirveye ulaşmıştı. Çinli madencilerin sayısındaki ani düşüş fiyatı olumsuz etkilemişti.

Bu, ağdaki mevcut madencilerin daha yüksek karlar elde etmesine izin verdi. Statista’dan alınan veriler , Çin’in Bitcoin madenciliğine katkısının yaklaşık %46’ya düştüğünü, ABD’nin ise küresel madencilik hash oranının neredeyse %17’sine ev sahipliği yaptığını gösteriyor.

Madenciler artan Çin baskısı sonrası, Kanada, Kazakistan, Rusya ve ABD gibi ülkelere tesislerini taşıyor. Uzmanlar ilerleyen dönemde Bitcoin hash oranının daha da artmasını bekliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%