Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin Madenciliği Gelirlerindeki Artış ile DDoS Saldırıları Azaldı

Yapılan güvenlik araştırması madencilik gelirlerindeki artış ile bağlantılı olarak DDoS saldırılarının azaldığını ortaya koydu.
Bitcoin Madenciliği Gelirlerindeki Artış ile DDoS Saldırıları Azaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Bitcoin, Ethereum başta olmak üzere kripto para birimlerinin hızla değer kazanması, bu varlıkların madenciliğini daha önemli bir hale getirdi. Bir yandan da dolandırıcılar yatırımcıların dijital varlıklarını hedef almak adına DDoS saldırıları düzenliyor.

Küresel siber güvenlik şirketi Kaspersky’nin yakın tarihli bir raporuna göre, kripto madenciliği alanında elde edilecek kazançlı karlardaki artış, hackerların DDoS saldırıları başlatmak yerine kripto para madenciliği yapmak için bilgi işlem güçlerini kullanmalarını sağladı.

İlginç bir şekilde geçtiğimiz yılın son çeyreğindeki DDoS saldırılarının sayısı, kripto para birimi fiyatlarının yükselmeye başladığı zamanla tutarlı olarak bir önceki çeyreğe göre yüzde 31 oranında düştü. Kaspersky uzmanları, siber suçluların bazı botnet’lerin “yeniden profillerini” oluşturmuş olabileceğine inanıyor.

Madencilerin Geliri Arttı

Madencilerin Geliri Arttı

Böylece tipik olarak DDoS saldırılarında kullanılan C&C sunucuları, virüs bulaşmış cihazları yeniden kullanabilir ve kripto para madenciliği yapmak için bilgi işlem gücünü kullanabilir. Bitcoin’in yükselen fiyatları, işlem ücretlerindeki artışla birleştiğinde, madencilerin karlarının çatıdan geçmesine ve üretim maliyetlerini çok aşmasına katkıda bulundu. Kaspersky’nin raporu, geçtiğimiz gün ortaya çıkan bir başka araştırma ile örtüşüyor.

Chainalysis tarafından yapılan bir başka çalışma, kripto para dolandırıcılarının gelirlerinde 5 milyardan fazla düşüş olduğunu gösteriyor. Son raporlar, günlük madenci gelirlerinin şu anda 50 milyon doları aştığını ve Bitcoin madencilik hisselerinin de önemli ölçüde arttığını ortaya koydu.

Kaspersky DDoS koruma ekibinde İş Geliştirme Müdürü Alexey Kiselev, “Kripto para birimi fiyatlarındaki artışla, bazı cihazlara bulaştırmak onlar için daha karlı olabilir. Sonuç olarak, 4. çeyrekteki toplam DDoS saldırı sayısının oldukça sabit kaldığını görüyoruz.” değerlendirmesini yaptı. Bu durumun 2021 yılı içerisinde de devam edeceği tahmin ediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%