Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Bitcoin Madencilik Faaliyetleri Azalırken Karlılık Artıyor

Tahminler madencilerin %50’sinin çevrimdışı olduğu yönünde.
Bitcoin Madencilik Faaliyetleri Azalırken Karlılık Artıyor

Bitcoin madenciliği sektörü son dönemde Çin hükümetinin baskısı ile karşı karşıya kaldı ve önemli bir darbe aldı. Hükümet bazı bölgelerdeki madencilerin faaliyetlerini yasaklama kararı aldı. Bu durum sonrası madenciler başka seçeneklere yoğunlaştı ve tesislerini taşımaya başladı. Beraberinde Bitcoin hash oranında düşüş yaşandı.

Düşüş fiyatta da etkisini gösterdi ve Bitcoin aşağı yöndeki hareketini hızlandırdı. Son veriler madencilerin yaklaşık %50’sinin çevrimdışı olduğunu gösteriyor. Diğer yandan mevcut operasyonel madencilik gelirlerinde de son günlerde artış olduğu kaydedildi.

BTC hash rate tablosu
Kaynak: Glassnode

Glassnode verilerine göre günlük toplam gelir 25 milyon ila 30 milyon dolar aralığında bulunuyor. Bu, en son zorluk ayarlamasının ardından, operasyonel madencilerin aynı OPEX masrafına maruz kaldığını, ancak kârlılığın neredeyse 2 kat arttığını ve Nisan ayında benzer kârlılık seviyelerine yaklaştığını gösteriyor.

BTC madenci gelirleri grafiği
Kaynak: Glassnode

Çinli Bitcoin madencileri, maden şirketlerinin yer değiştirme sırasında yaptığı lojistik harcamalardaki keskin artış nedeniyle Haziran 2021’de satışlarını artırmak durumunda kaldı. En son veriler ise bu göçün operasyonel BTC madencileri üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığını gösteriyor.

Glassnode, Çin’in madencilik baskısının bir sonucu olarak son birkaç gün içinde farklı Bitcoin madenciliği metriklerinde önemli bir oynaklık artışının altını çiziyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum