Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin Madenciliğinde ABD’nin Pazar Payı Artıyor

Veriler madencilik hashrate oranlarının ABD’de arttığını gösteriyor.
Bitcoin Madenciliğinde ABD’nin Pazar Payı Artıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Bitcoin’in geçmiş yıllardan bu yana değerinin artması, madencilik yatırımlarına olan ilgiyi yükseltti. Dünya genelinde madencilik faaliyetlerinin en yoğun olarak sürdürüldüğü ülke olarak Çin öne çıkıyor. Bitcoin madenciliğinin çoğunluğu hala Çin’de bulunsa da, başka yerlere kaymaya başladığına dair işaretler var.

Büyük madencilik havuzlarından biri olan F2Pool’un kurucu ortağı Chun Wang, Çin’in Nisan 2020’de toplam hash oranının yarısından daha azını temsil ettiğini bildirdi ve bu azalmaya ilk kez tanık olduğunu söyledi. Rapora göre ABD merkezli Bitcoin madencilik havuzu Foundry, hashrate’in %7.6’lık bir payına sahip olarak Nisan ayında küresel olarak ilk 5 havuz arasında yer aldı.

Hashrate Çin’den ABD’ye Kayıyor

Hashrate Çin'den ABD'ye Kayıyor
Kaynak: Twitter

Digital Currency Group’tan Barry Silbert, Bitcoin hashrate’in hızla Çin’den Kuzey Amerika’ya kaydığını belirtti. Önde gelen havuz, Çinli madencilik donanım üreticisi Bitmain tarafından işletilen ve toplam hashrate içinde %18,6’lık bir paya sahip olan AntPool olmaya devam ediyor.

Çin’in madencilik pazarındaki hakimiyeti 2020 Nisan’da %65 seviyesindeydi. Bu yılın başında Çin’in payı %55’e kadar geriledi. ABD ise %11’lik bir paya sahip olmakta. Bu değişimde Çin hükümetinin kripto madenciliği operasyonlarına gelecekte daha katı düzenlemeler getirme ihtimali önemli rol oynuyor.

Şubat ayı sonlarında, Çin’in İç Moğolistan özerk bölgesi yetkililerinin bölgedeki enerji tüketimini azaltmak için tüm yerel madencilik tesislerini kapatmayı önerdiği bildirildi. Bölge, global hash’in %8’ini oluşturuyor.

ABD’nin Teksas eyaleti ise düşük enerji maliyetleri ve çoğunluğunun rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir kaynaklardan gelmesi nedeniyle Bitcoin madencilik çiftlikleri için elverişli bir mekân haline geldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%