Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin Madencilerinin Satışları Dibi İşaret Ediyor Olabilir

Yapılan bir araştırma madencilerin fiyattaki düşüşe teslim olduğuna işaret ediyor.
Bitcoin Madencilerinin Satışları Dibi İşaret Ediyor Olabilir
Yorum

Bitcoin’in son haftalardaki büyük kayıpları, madencilerin de zarar etmesine neden oluyor. Bu durum madenciler üzerindeki kapitülasyonun başladığı anlamına gelebilir. Zincir üstü veri firması CryptoQuant’ın kıdemli analisti Julio Moreno, BTC fiyatının artık dipte olabileceğini ima etti.

BTC’nin 2022 yılı içerisindeki düşüşü, madencilerin Mart 2020’den bu yana karlılık marjlarındaki en yüksek daralmanın yaşanmasına neden oldu. Kripto para birimi geçen yılın Kasım ayında 69.000 dolara çıkarak tarihi zirvesine dokundu.

Geçen zaman içerisinde yüzde 70’ten fazla kayıp yaşandı ve kripto para birimi 21.000 doların üzerinde tutunmaya çalışıyor. Bu süreçte madenci cüzdanlarından borsalara büyük miktarlarda nakit gönderimi olduğu belirtiliyor.

Madencilerin Bitcoin satışları
Kaynak: Twitter

CryptoQuant, bunun BTC satışının son aşamaları olabileceğini gösterdiğini ve tarihsel veriler ışığında dibin gelmiş olabileceğini belirtiyor. Moreno, “Verilerimiz, önceki döngülerde tipik olarak piyasa diplerinden önce gelen, bir madenci kapitülasyon olayını gösteriyor” notunu düştü.

Madenci satışları bu ay keskin bir şekilde izlendi ve veriler varlıklarının büyük bölümünü sattıklarını gösteriyor. Büyük Bitcoin sahiplerine bakıldığında ise varlıkların borsaların dışına aktarıldığı görülüyor.

BTC borsa çıkışları
Kaynak: CryptoQuant

CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju, Coinbase borsasından BTC çıkışlarının son 9 yılın en yükseğine ulaştığını bildirdi. Ancak yükseliş beklentisinden farklı düşünenler de mevcut.

Analist Rekt Capital, önceki ayı piyasalarında önemli bir destek seviyesi olarak çalışan 200 haftalık hareketli ortalamanın altında kapanış olduğuna atıfta bulundu ve halen güçlü bir alıcı baskısı olmadığını belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu