Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Bitcoin vs. Libra: Uzmanlar İki Kripto Para Arasındaki Farkları Açıkladı

Facebook'un kripto parası Libra ile sektörün en büyüğü olan bitcoin arasındaki farklar, uzmanlar tarafından ele alındı.
Bitcoin vs. Libra: Uzmanlar İki Kripto Para Arasındaki Farkları Açıkladı

Sosyal medya devi Facebook’un kendi kripto para birimi Libra’yı çıkarmasının ardından sektörün en büyüğü ile arasındaki farklar merak edilmeye başlandı. Henüz tanıtılmadan önce Bitcoinde hareketliliğe neden olan Libra, kimilerine göre kripto paralarda sönmek üzere olan fitili yeniden ateşledi.

Libra’nın tanıtılmasının ardından bitcoinin 13 bin doların üstüne çıkması birbirine bağlandı. Çünkü Facebook gibi dev şirketlerin kripto para işine girmesi, sektörün yasallığı ve kabul edilirliği açısından bir dönüm noktası olarak görüldü. Dolayısıyla Bitcoin başta olmak üzere kripto paralarda yeni yükseliş eğilimleri meydana geldi.

Libra kabul edilirliği açısından ilk vetoyu, ABD meclisinden yedi. Daha sonra Çin Merkez Bankası yetkilisi tarafından ele alınmış ve denetimlerle sürdürülebilir olacağı yorumu yapılmıştı. Bu tartışmalara ABD Başkanı Donald Trump da katılmış, Amerikan dolarını savunmuştu.

Doğal olarak bu kadar çok tartışma, Bitcoin ile Libra arasındaki farkların merak edilmesine neden oldu:

En Büyük Farkları Teknolojileri

En Büyük Farkları TeknolojileriBitcoin ve Libra arasındaki en büyük farkların başında, her iki para biriminin de altında yatan teknolojileri geliyor.

Bitcoin işlemleri isimsiz bir şekilde blok zinciri üzerinden halka açık bir deftere kayıtlı olarak gerçekleşmektedir. Temeli, işlemlerin kurcalanmayı neredeyse imkansız kılacak şekilde güvence altına alındığı bir bilgisayar ağı tarafından tutulan bir veritabanıdır.

Libra ise bir çeşit blok zinciri veya dağıtılmış defter teknolojisi kullanır. Ancak Bitcoin’den farklı olarak Libra’nın blok zinciri, alım satım işlemlerine yalnızca güvenilir bir grup tarafından eklendikçe izin verir.

İsviçre merkezli Visa ve Uber de dahil olmak üzere bir şirket konsorsiyumu olan Libra Birliği de bu noktada devreye girmektedir. Kar amacı gütmeyen kuruluşun her üyesi, projeye en az 10 milyon dolar yatırım yapmış durumda.

JP Morgan Başkanı Jacob Frenkel’i danışman olarak sayan bir kripto para şirketi olan Saga Vakfı’nın kurucusu ve başkanı Ido Sadeh Man, “Libra, oy hakkını satın alan büyük kurumlardan oluşan, seçilmemiş bir dernek tarafından yönetilen merkezi bir yapı yaratacak,” diyerek topluluğu savunuyor.

Yeterince iyi donanıma ve internete erişimi olan herkes tarafından erişilebilen ve korunabilen bitcoin ağından daha farklı bir ağı olduğu da bu şekilde anlaşılıyor.

Kripto para birimi politika düşünce kuruluşu olan Coin Center’ın Araştırma Direktörü Peter Van Valkenburgh, yakın tarihli bir blog yazısında “Kripto para birimleri, güvenilir aracılara güvenmemeleri ile tanımlanır. Libra’nın izinli defter kullanması ve para birimini destekleyen bir varlık fonunu tutarak yönetmesi için güvenilir bir ihraççıya güvenmesi nedeniyle kripto para olmadığına inanıyoruz,” ifadelerini kullandı.

Farklı Kullanım Şekilleri

Farklı Kullanım ŞekilleriBitcoin’in teknik incelemesinde, sanal para birimini uçtan uca bir ödeme sistemi olarak tanımlayarak, insanların bankadan geçmeden para alışverişinde bulunmaları sağladığı yorumları yer almaktadır.

Günümüzde yaygın olarak bir yatırım şekli olarak da kullanılan Bitcoin’de “HODL” terimi, uzun vadede kripto para birimine yatırım yapmak ve satın almak için sektörde yaygın kullanılan bir jargondur. Ayrıca Bitcoin, dijital altın olarak da anılır.

Libra’nın öncelikli amacı ise sınır ötesi ödemelerde ve para transferlerinde kullanımasıdır. Para birimi, bitcoin ve eter gibi kripto para birimlerinde sıkça görülen geçici dalgalanmalardan kaçınmak için devlet destekli para birimine ve diğer varlıklara bağlıdır.

Sektördeki birçok kişi tarafından ‘stablecoin’ olarak adlandırıcılan Libra, istikrarlı bir değer sağlamayı hedefliyor. Blockchain girişimine liderlik eden Facebook yöneticisi David Marcus, kripto paralara göre daha geleneksel para birimi gibi çalışacağını söylemişti.

Dijital para karşılaştırma platformu CryptoCompare’in kurucu ortağı ve CEO’su Charles Hayter, “Bitcoin ve Facebook’un Libra’sı para biriminin evrimindeki aşamaları temsil ediyor, ancak tamamen farklı şekillerde,” demişti.

Bitcoinin izinsiz, tamamen merkezsiz, deflasyonist ve volatil olduğunu söyleyen Hayter, Libra’nın izinli, daha merkezi, arz ve talep tarafından yönetilmekte ve resmi para birimi ile tanındığını söyledi.

Hayter’in ‘arz ve talebe göre yönetilmesi’ ile demek istediği, Facebook ve ortak şirketlerinin, arz değiştiğinde bile istikrarlı bir fiyatı koruyarak, rezervi elinde tutulan bir miktar varlıkla eşleşmesini sağlayacak şekilde ayarlayabilmesidir.

Bitcoin’in ise sabit bir arzı vardır ve kesilecek toplam BTC sayısı 21 milyondur. Saga Vakfı’ndan Sadeh Man, “Bitcoin arzı sabittir ve pazarın talebine cevap veremez. Libra’nın yetkili satıcılarından biri para yatırdığında veya rezervinden para çekince Libra oluşturulur veya yakılır,” dedi.

Farklı Düzenleyici Soruları

Farklı Düzenleyici SorularıFacebook’un para birimi, kripto para birimlerinin düzenlenmesi söz konusu olduğunda göze çarpıyor. Ancak bazıları, şirketin blok zinciri projesinin düzenleyiciler tarafından diğer varlıklarla toplanabileceğinden endişe ediyor.

Libra ve Bitcoin gibi bir dijital para birimi arasındaki farklar göz önüne alındığında bu konu sorunlu olabilir. Coin Center’dan Van Valkenburgh’a göre; Bitcoin finansal aracılara olan ihtiyacı ortadan kaldırırken, Libra’nın modeli Libra Birliği’ni oluşturan varlıklara bağlıdır.

Valkenburgh, “Aracı olmadan bir sistem aracı riski olmayan bir sistemdir ve bu nedenle aracılar tarafından sunulan risk türlerine karşı korunmayı amaçlayan düzenlemeye gerek yoktur,” dedi.

Libra Derneği şu anda Libra’nın bildiri kitabına göre 28 kurucu üyeden oluşmakta ve para çıktığı zaman 100 üyeye ulaşmayı ummaktadır. Libra’nın tokeni ise 2020’nin ilk yarısında piyasaya sürülecektir.

Van Valkenburgh, Bitcoin’in ağında işlem kaydeden madenciler söz konusu olsa da kullanıcı fonlarının güvenilir sorumluları olmadıkça onları düzenlemenin bir anlamı olmayacağını söyledi. Kripto para borsaları ve cüzdanları diğer taraftan düzenleyici gözetimi gerekiyor.

Libra’nın mevcut mali düzenlemelere nasıl uyum sağlayacağı hakkındaki sorular, Çarşamba günü gerçekleşen duruşmada gündeme geldi. Facebook’un Marcus’u Libra’nın böyle olmayacağını söylediği bir finansal güvenlik olarak değerlendirilip değerlendirilmeyeceği konusunda sinirlendi. Ancak Marcus, muhtemelen bir meta olarak kabul edilebileceğini de söyledi.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Jay Clayton, geçen yıl Bitcoin gibi kripto para birimlerinin menkul kıymet olarak görülemediğini söylemişti. Kripto para birimlerinin, dolar ve Euro gibi egemen para birimleriyle dönüştürülebilir olması gerektiğini belirtmişti.

Hayter, ne olursa olsun Libra’nın düzenleyici engellerinin üstesinden gelmeyi başarması ile küresel ekonomi üzerinde muazzam bir etkiye sahip olacağını söylüyor. bitFlyer kripto para borsasının genel müdürü olan Andy Bryant ise Libra’nın insanları ABD doları gibi resmi para birimleri kullanmaktan ziyade değer saklamanın başka yolları olduğuna ikna edebileceğini düşünüyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum