Yatırım yapmaya başla!

Bitcoin Kullanıcılarını 1 Ağustos’ta Neler Bekliyor?

Bitcoin kullanıcılarını 1 Ağustos tarihinde önemli bir sınav bekliyor. İşte o tarihte yaşanacak değişiklikler ve kullanıcıların yapması gerekenler:
Bitcoin Kullanıcılarını 1 Ağustos’ta Neler Bekliyor?

1 Ağustos’ta bitcoin için önemli bir yazılım güncellemesi gelecek. Geçen yıl ethereum için yapılan güncellemenin bir benzeri bu yıl bitcoin için yapılacak. Segregated Witness (SegWit – Ayrılmış Tanık) olarak tanımlanan bu güncelleme ile fiyatlarda dalgalanmaların yaşanacağı düşünülüyor. Aynı zamanda bitcoin kullanıcılarının çeşitli önlemler alması da gerekiyor.

Geçen yıl ethereum için yapılan fork yani çatallanma işlemi şimdi bitcoin için yapılacak.

Bitcoin Çatallanma İşlemi

Bu işlemde ethereum blok zinciri ikiye ayrılmıştı. Sonuçta ise ethereum (ETH) ve ethereum classic (ETC) isimli iki kripto para doğmuştu.

Ethereum İkiye Ayrılmıştı

Ayrıca esas para olarak ethereum belirlenmiş; ethereum classic ise ETH ile organik bağı bulunmayan kripto para olarak yoluna devam etmişti. Bu işlem ethereum için avantajlı olmuş ve değerlenmesini sağlamıştı.

Blok zinciri ile ilgili sorunlar bitcoinde sert ve yumuşak çatallanma tartışmalarını başlattı.

Sert ve Yumuşak Çatallanma Tartışması

Bitcoinin bu işleme neden ihtiyacı olduğu ise açık ve nettir. 1 MB olarak belirlenen blok boyutlarının şimdilerde 120 GB’den fazla olması durumu, fork işlemini gerektiriyor.

Blok Zinciri 120 GB Oldu

Bitcoinde yapılan her işlem göndericisinin imzası ve kişisel anahtar bilgilerini taşır. Bunların işlendiği blokların kapasitesi ise 1 MB’dir. Bu kapasiteye ulaşıldığında ise takip eden işlemler diğer bloklara işlenmeye başlanır. Şimdilerde bu şekilde oluşan blok zincirinin boyutu 120 GB’den fazladır.

İşte bu sorunun çözümü için ortaya atılan teklifler soft fork ile hard fork oldu.

Hard ve Soft Fork Çözümü

SegWit olarak tanımlanan soft fork, bitcoin geliştiricilerinin ilk teklifi oldu.

SegWit İlk Teklif Oldu

SegWit, blok zincirinde bazı zamanlarda meydana gelen çifte harcama, iki kez gönderme, çakışma ve onaylanmayan işlemler gibi başlıca sorunların çözümü için geliştirilmiştir.

SegWit Daha Avantajlı Görüldü

SegWit teklifi, işlem bilgisi bulunan kullanıcı imzasının blok zincirinden ayrılmasını kapsar. Bu da işlemin boyutunun % 60 oranında düşürür ve bloklar sıkıştırılmış olur.

Bitcoin Unlimited olarak tanımlanan hard fork işleminde ise 1 MB olan blok boyutunun protokolünün değişmesi ve sınırın kaldırılması öneriliyor.

Bitcoin Unlimited Önerisi

Sınırsız olmayı öneren bu işlem, Çinli maden şirketleri ve eski bitcoin grupları tarafından destekleniyor.

Hard fork işlemi, iki ayrı para birimi doğuracağı için eleştiriliyor.

Hard Fork İki Ayrı Bitcoin Oluşturacak

Ethereumda yaşanan durumların bitcoinin marka değerine ve imajına zarar vereceği düşünülüyor. Aynı zamanda birkaç sene sonra blok zincirinin boyutunun fazlasıyla yüksek değerlere çıkacağı söyleniyor. Böyle bir boyutu ise yalnızca büyük şirketlerin sağlayabileceği biliniyor.

Hard fork için yapılan eleştiriler ise SegWit’i daha mantıklı hale getirmiş oldu. Peki, 1 Ağustos tarihinde neler olacak?

1 Ağustos'ta Ne Olacak

1august isimli site, yapılacak güncelleme içi kullanıcıları ne yapması gerektiği konusunda bilgilendiriyor. Çünkü 1 Ağustos itibariyle kullanıcı anahtarları, işlem yapılan platformun inisiyatifinde olacak. Yani üye olunan borsa hangi fork yöntemini benimsiyorsa o yönde ilerlenecek.

Kullanıcıların cüzdanlarının tam kontrolünü elinde bulundurması için 1 Ağustos öncesinde hesaplarını borsalardan taşıması gerekiyor.

Bitcoin Borsalarından Taşınma

Bu taşıma işlemi için 3 yöntem öneriliyor. Bunlar; cüzdan uygulamaları, kağıt ve elektronik cüzdanlar.

Taşınma için Önerilen 3 Yöntem

Kağıt cüzdanların taşıma zorluğu bulunuyor. Elektronik cüzdanlara da yoğun bir talep var. Mycelium ve Electrum gibi uygulamalar ise en iyi yol olarak görülüyor.

Cüzdan Uygulamaları Öneriliyor

Eğer 1 Ağustos’ta kullanıcıların çoğu UASF sinyali gönderip BIP148’i benimserse zincir bölünmesi gerçekleşmeyecek. Ama bu destek gelmezse madencilik şirketleri hard forku aktif edebilecekler. Bu da bitcoin blok zincirinin ikiye bölünmesi ve iki ayrı bitcoin oluşması anlamına gelecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum