Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin Kazançları, Tesla Gibi Hisselerin Getirisinden Daha Vahşi Değil

Bitcoinin kazançlarının çok da vahşi görünmediği ve Tesla gibi hisse senetlerinin getirilerinden daha sakin olduğu yorumu yapıldı.
Bitcoin Kazançları, Tesla Gibi Hisselerin Getirisinden Daha Vahşi Değil
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs pandemisi tüm dünyada düzenlerin değişmesine neden oldu. Ekonomik düzen alt üst olurken, enstrüman getirileri de ya çok ani yükseldi ya da çok sert düştü. Uzmanlar ise Covid-19 sürecinde rekor seviyelere ulaşan büyük endekslerle karşılaştırıldığında bitcoin öncekinden daha az değişken görünüyor.

Bitcoin 16 Aralık’ta 20 bin doların üstünü görmüş ve daha sonraki günlerde yükselişini sürdürerek 24 bin doların üstüne doğru ilerledi.
Bitcoin Tüm Zamanlar Hareketi
Kaynak: CoinDesk

Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesini 24 bin 273,04 dolar ile kaydetti. Bugünkü işlemlerde %4,87 oranında ekside 22.801,40 dolardan işlem gören bitcoinin toplam piyasa değeri, 423,59 milyar dolar oldu. 24 saatlik işlem hacmi ise 39 milyar dolara yakın bulunuyor.

Bitcoinin çizdiği fiyat grafiği incelendiği zaman, 2017 yılındaki performansıyla farklılıklar dikkat çekiyor. Daha stabil hareketler sergilediği görülse de fiyatındaki artış ve azalışlar diğer enstrümanlardan daha fazla dikkat çekiyor.

Bu konuda görüşlerini paylaşan CoinShares Baş Strateji Sorumlusu Meltem Demirörs, koronavirüs sürecinde büyük piyasa endekslerine nazaran bitcoinin öncekinden daha az değişken göründüğünü söyledi. CNBC’ye konuşan Demirörs, “Diğer her şey daha değişken hale geldi. Bildiğimiz gibi oynaklık göreceli bir ölçüdür. Mevcut ortamda bitcoin aslında geçmişte olduğundan daha az değişken,” ifadelerini kullandı.

Bu noktayı açıklamak için Demirörs, bitcoin ile elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın hisseleri arasındaki kazançları karşılaştırdı.
Tesla 2020 Fiyat Hareketleri
Grafik: MarketWatch

Pazartesi günü S&P 500 endeksine eklenen Tesla’nın hisseleri, bu yıl şimdiye kadar %676’dan daha fazla yükseldi. Bitcoin ise yılbaşından bu yana %217,73 oranında kazanç sağladı. Demirörs, “Hisse senetleri piyasasındaki astronomik yükselişe bakarsak, bitcoinin yükselişi aslında o kadar vahşi hissetmiyor,” dedi.

2020’nin başlarındaki keskin düşüşlerin ardından dünya genelindeki piyasalar, ekonomiyi çalışır durumda tutmak amacıyla dünya çapındaki merkez bankaları tarafından uygulamaya konan benzeri görülmemiş parasal teşviklerle güçlendirildi.  Yatırımcıların değişen volatilite algılarının ötesinde Demirörs, bitcoini çevreleyen endüstrinin son iki yılda olgunlaştığını ve geliştiğini söyledi.

Veri firması Chainalysis’e göre kripto para biriminde yeni olan büyük yatırımcılar da son birkaç ay içinde bitcoinin rallinesine yön vermiş görünüyor. Demirörs, “Bitcoine maruz kalmak eskiden kariyer riskiydi, şimdi ise bitcoine maruz kalmamak kariyer riski. Son dokuz ayda dünya kesinlikle çok değişti,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%