Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin Aylar Sonra İlk Atağını Yapınca Majör Kripto Paralar Yükselişe Geçti

Bitcoin dün yüzde 14 oranında bir çıkış gerçekleştirdikten sonra diğer majör kripto para birimlerini de peşinden sürükledi.
Bitcoin Aylar Sonra İlk Atağını Yapınca Majör Kripto Paralar Yükselişe Geçti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bitcoin 2017 yılının Aralık ayındaki 20 bin dolar seviyesini gördükten sonra geçen yıl boyunca düşük seviyelerde kalmıştır. Kayıpları yüzde 80 düzeyine gelirken, diğer kripto paralardaki düşüşle birlikte “kripto kışı” yaşandığı söylenmişti. Dün ise yüzde 14 oranında bir çıkış yakalayarak piyasaya bahar getirdi.

Ethereum son 24 saat içinde yüzde 12,46 oranında artışla 166,66 dolara yükselirken, XRP yüzde 6,55 artışla 0,346 dolara yükseldi.

Bitcoin Sonrası ETH ve XRP YükseldiBitcoin şu anda piyasa değeri bakımından en üst sırada yer alırken, ethereum ikinci ve Ripple üçüncü sırada yer alıyor. Coinmarketcap verilerine göre; Asya’da öğleden sonraki işlemler itibarıyla son 24 saatte kripto para birimleri 84 milyar doların üzerinde işlem hacmi gerçekleşti.

Bitcoin fiyatı ise son 24 saat içinde yüzde 3 oranından daha fazla yükseldi ve 4924,21 dolara ulaştı. Şimdi ise 5 bin dolar seviyesini kırıp üzerinde seyretmeye başlaması bekleniyor.

Uzmanlar, bitcoindeki yükselişin katalizörünün, kısa bir süre içinde 100 milyon dolarlık alım yapan özel bir alıcı olduğunu açıkladılar.

BTC 100 Milyon Dolarlık İşlem GeldiReuters raporuna göre; dün ABD merkezli borsalar Coinbase ile Kraken ve Lüksemburg’tan Bitstamp’a yayılan yaklaşık 100 milyon dolarlık bir alım gerçekleşti.

BCB Group CEO’su Oliver von Landsberg-Sadie’nin açıklamalarından alınan bu bilgide, “Bu üç mekanda algoritmik olarak yönetilen, yaklaşık 20 bin bitcoinlik tek bir sipariş var. Bu üç borsadaki hacimlere bakarsanız senkronize bir şekilde 1 saatte yaklaşık 7 bin bitcoinlik işlem olduğu görülüyor,” ifadeleri de yer aldı.

GCM Yatırım Banner
Bitwise CEO’su Hunter Horsley, günlük bitcoin işlem hacminin düşük olması nedeniyle bu alımın bir etki yaratmasının mümkün olduğunu söyledi.

Bitcoin İşlem Hacmi DüşükHorsley, “Kripto paralar uzun zamandır devam eden volatilite tarihi ile ünlüdür. Gerçek itici gücü tespit etmek her zaman zordur ve çoğu zaman gerçek kaynak açık değildir,” dedi.

Finansal teknoloji danışmanlığı Kapronasia’nın direktörü Zennon Kapron’a göre; büyük miktarda bitcoin alımı bireysel bir yatırımcı veya küçük bir yatırımcı grubu tarafından tetiklenebilir. Kapron, “Kayda değer miktarda bitcoin alan ve hareketin çok gerisinde kalabilecek bir yatırımcı,” yorumunda bulundu.

Dalgalanmanın olası nedenlerinden bir diğeri, önemli teknik seviye olan 4200 dolarda yapılan stop-loss işlemi olarak gösteriliyor.

Stop-Loss İşlemi Yükselişi TetiklediBitcoin ve diğer kripto paralarda, yatırımcılar genellikle kısa pozisyonlarını otomatik olarak kapattıkları zaman belirli bir seviyeyi seçerler. Buna bağlı olarak da bir dalgalanmanın yaşanması, uzmanlara göre mümkün görünüyor.

Dalgalanmanın sürdürülebilirliği konusunda ise Kapron, yükselişi destekleyecek bir şey bulunmadığı zaman düşüşün yaşanabileceğini söyledi. Ayrıca son fiyat artışlarını genel piyasa talebinin dışında bırakan özellikle hiçbir şey olmadığını da sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.