Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin için Dipten Satın Alma Zamanı mı? İşte 3 Kritik Neden!

Öne gelen analistlerin, Bitcoin'i dipten satın alma zamanının geldiğine inanmasının en önemli 3 nedeni belli oldu. Detaylar haberin devamında;
Bitcoin için Dipten Satın Alma Zamanı mı? İşte 3 Kritik Neden!
HABER GİRİŞ

Amiral kripto varlık Bitcoin’in (BTC) fiyatı, Mt Gox alacaklı geri ödeme haberlerinin ortasında gün içinde 61 bin dolar seviyesinin altına kadar geriledi. Ancak bazı analistler, BTC göreceli güç endeksi (RSI) seviyeleri aşırı satım bölgesine dokunduğu için bu eğilimi düşüşü satın almak için bir fırsat olarak görüyor.

Aşağı yönlü fiyat hareketlerine rağmen, BTC’nin bazı teknik göstergeleri kripto analistleri arasında ilgi ve iyimserlik uyandırmayı sürdürüyor. Birçok uzman, mevcut piyasa koşullarının, yatırımcıların Bitcoin satın alması için önemli bir fırsat sunabileceğine dair ikna edici nedenlerin altını çiziyor. İşte yükseliş görünümlerini destekleyen ilk üç neden;

Potansiyel Fiyat Artışını Gösteren RSI

Bitcoin’i şimdi satın almak için en ikna edici argümanlardan biri göreceli güç endeksinin (RSI) tarihsel performansına dayanıyor. Ünlü kripto analisti Ali Martinez, Bitcoin’in günlük RSI’ının son iki yılda yalnızca üç kez aşırı satım bölgesine ulaştığını vurguladı. Şu anda BTC’nin RSI değeri 28 seviyesinde bulunuyor ve bu da aşırı satım durumuna işaret ediyor.

Üstelik her bir örnek sırasıyla yüzde 60, yüzde 63 ve yüzde 198’lik önemli fiyat artışlarından önce gerçekleşti. Buna ek olarak Martinez’in analizi, Bitcoin’in mevcut RSI seviyesinin, fiyatının 62 bin doların altına düşmesiyle birleştiğinde benzer bir toparlanmaya işaret edebileceğini öne sürüyor.

Ali Martinez, BTC'nin RSI Değerine Dikkat Çekti
Kaynak: X / @ali_charts

Analist, konuya dair paylaşımında, “BTC şu anda 62 bin doların altında ve RSI tekrar aşırı satım bölgesindeyken, düşüşü satın almak için önemli bir fırsat olabilir.” ifadesini kullandı.

GCM Yatırım Banner

BTC için Kilit Destek Seviyeleri Sağlamlığını Koruyor

Bitcoin satın almayı düşünmek için ikinci nedenin arkasında teknik destek seviyeleri ve hareketli ortalamaların olduğu belirtiliyor. Bir başka önde gelen analist olan The Wolf of All Streets, Bitcoin fiyat geçmişinde 50 günlük ve 200 günlük hareketli ortalamaların (MA) öneminin altını çizdi.

Bitcoin’in yakın zamanda yeniden ziyaret ettiği aralığın kritik bir destek seviyesi olan 60 bin dolar civarında olduğuna ve bu seviyelerin güçlü bir destek bölgesi olarak hareket etme potansiyeline dikkat çekti.

Bitcoin’in 28 bin dolar seviyesinde fiyatlanmasından bu yana 200 MA’nın altına düşmemesinin daha fazla düşüşü önleyebilecek güçlü bir destek seviyesine işaret ettiğinin, ayrıca Bitcoin RSI’nın Ağustos 2023’ten bu yana ilk kez aşırı satış seviyelerine dokunduğunun altını çizdi.

The Wolf of All Street, BTC'den Yükseliş Bekliyor
Kaynak: X / @scottmelker

Tüm bunların piyasanın dibe yaklaştığını gösterdiğini söyleyen analist, dolayısıyla yatırımcıların alım fırsatları için bu seviyeleri yakından izlemesi gerektiğini ifade etti.

Piyasa Duyarlılığı ve Bitcoin Balina Etkinliği

Bitcoin satın alma durumunu güçlendiren üçüncü faktörün, genellikle balinalar olarak bilinen büyük piyasa oyuncularının faaliyeti ve duyarlılığı olduğu belirtiliyor.

Datamishi’nin verilerine göre Bitfinex balinaları 17 Haziran’dan bu yana long (uzun) pozisyonlarını yaklaşık 2.580 BTC artırdı. Şu anda Bitfinex BTC long pozisyonları 50.894 BTC seviyesinde bulunuyor. Bu birikim, büyük yatırımcılar arasında yaklaşan bir fiyat toparlanmasına olan güveni gösteriyor.

Buna ek olarak, bir başka saygın analist olan Michael van de Poppe, son piyasa düzeltmesini, yaklaşan Mt. Gox geri ödemeleri gibi haber odaklı olaylara bağlıyor. Bununla birlikte, piyasanın tepkisinin abartılı olabileceğine ve temellerden ziyade korkuya dayandığına inanıyor.

Analist, son açıklamasında, korku dağıldıkça piyasanın istikrar kazanabileceğini ve toparlanabileceğini öne sürdü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.