Yatırım yapmaya başla!

Bitcoin için Felaket Senaryoları Yazılmaya Devam Ediyor!

Bitcoinin dillere destan yükselişi sonrasında sert düşüşlerin görülmesi, yazılan felaket senaryolarının sayısını artırdı. İşte yapılan yorumlar;
Bitcoin için Felaket Senaryoları Yazılmaya Devam Ediyor!

Bitcoin fiyatlarının 1 yıllık süreçte gösterdiği üstün performans sonrasında birçok uzmandan felaket senaryoları geldi. Fiyatların düşüşe geçtiği bugünlerde ise bu beklentilerin daha da kötüleştiğini açıkça görüyoruz. Fiyatların yükseldiği hızla gerileyeceği, 1 yıllık süreçte 1800 dolara kadar ineceği gibi birbirinden olumsuz yorumları her gün okuyoruz. Peki, bu senaryoların gerekçesi nedir?

Bitcoin için yazılan felaket senaryolarını alt başlıklarla inceleyelim:

Navigasyon

Quinlan & Associates Bitcoin 1800 Dolar Olacak Yorumu

Quinlan & Associates Bitcoin 1800 Dolar Olacak YorumuWall Street’te bir danışmanlık firması olan Quinlan & Associates, bitcoin fiyatının 2018 Aralık ayında 1800 dolara inme ihtimalinden bahsetti. 156 sayfalık bir rapor hazırlayan firma, 14 bin dolara yakın seyreden fiyatların gerçek değerin çok üzerinde olduğunu söyledi. Ayrıca bitcoinin hem altına benzeyen bir varlık hem de ödeme şekli olarak mevcut değerinin kabul edilemez seviyelerde olduğuna dikkat çekti.

Quinlan & Associates firmasının değerlendirmeyi, bitcoini üretim maliyeti ve değer saklama aracı gibi özelliklerini göz önünde bulundurarak yaptığı biliniyor. Bu değerlendirme sonucunda üretim maliyetinin 2161 dolar, değer saklama aracı olarak değerinin ise 687 dolar olduğunu ortaya çıktı. Aynı zamanda bitcoine bir para birimi olarak değer biçerken, hem yasal satış işlemlerindeki hem de kara borsadaki kullanımına hesaba kattıkları biliniyor.

Canlı Bitcoin Fiyatı ve Grafik Ekranı için Tıklayın!

Şirket yaptığı tüm değerlendirmeler ve testler neticesinde değerinin 1780 dolar civarında olması gerektiği sonucunu elde etti. Doğal olarak fiyatının olması gereken seviyeden katbekat yukarıda olduğu yorumu yapılıyor. Aynı zamanda patlayacak bir balon olduğu sonucu da elde ediliyor. Bu çerçevede de bir ödeme aracı olarak kabul görmesinin mümkün olmadığı yorumu yapılıyor. Piyasada gerçekleşecek bir düzeltme hareketiyle birlikte fiyatının 1800 dolara inmesinin ise olası olduğunu açıklıyor.

Quinlan & Associates yaptığı çalışma çerçevesinde bitcoin piyasa değerinin yılın geri kalan kısmında % 70 düşeceğini ve 223 milyar dolara ineceğini öngörüyor.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in Uyarısı

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin'in UyarısıWall Street uzmanlarını ikiye bölen bitcoin, ABD genelinde de tartışmaların gücünü artırmaya başladı. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, kripto paralardaki en büyük riskin, terör örgütleri ve suç şebekelerinin kötü işler için kullanması olduğunu dile getirdi.

Aynı zamanda ABD’nin diğer G20 üyeleri ile birlikte bitcoin ve diğer kripto paraların, İsviçre banka hesaplarına dönmemesi için çalışacağını açıkladı.

Washington Ekonomi Kulübü‘nün düzenlediği bir panele katılan bakan, kripto paraların kötü işler için kullanılabilir olmasının en büyük risk olduğu yorumunu yaptı. Mnuchin, dijital para birimleri için denetimleri ele almaya hazır olduklarını ifade etti ve G20 ülkeleri ile yakın bir çalışma yürüteceklerini söyledi.

Warren Buffett Kriptoların Sonunun Kötü Olmasını Bekliyor

Warren Buffett Kriptoların Sonunun Kötü Olmasını BekliyorABD’li milyarder yatırımcı Warren Buffett, yaptığı bitcoin ve kripto para yorumu ile dikkatleri çekmişti. Daha önceki yorumlarını destekler şekilde yaptığı yorumunda, sanal paraların sonunun kötü olacağını dile getirdi. Bitcoin vadelilerinde de pozisyon oluşturmadığını söyleyen Buffett, daha önceki yorumunda bitcoin için “şaka” nitelemesini yapmıştı. Kripto paraların ise patlayacak bir balon olduğunu söylemişti.

Warren Buffett’ın kripto para yorumunu ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

BofA Bitcoine Dayalı Yatırım Fonu Uyarısı

BofA Bitcoine Dayalı Yatırım Fonu UyarısıBitcoin dahil tüm kripto paralardan uzak duran Bank of America Corp. Merrill Lynch (BofA) ise çalışanlarına, müşterilere Grayscale’ın Bitcoin Yatırım Fonu‘nu sunmamaları için bilgilendirme yaptı. Koruma amaçlı olarak böyle bir girişimde bulunduğu biliniyor.

8 Aralık tarihli şirket içi yazışmaya göre; finansal danışmanlara fonla ilgilenmemeleri ve yeni müşterilerin alım yapma talebini yerine getirmemeleri konusunda uyarılar dikkat çekmişti. Kripto paralara karşıtlığı, bu yazışmalarla bir kez daha anlaşılmış oldu.

Düzenleyici Kurum SEC Bitcoin Yatırımcıları Risk Altında Dedi

Düzenleyici Kurum SEC Bitcoin Yatırımcıları Risk Altında DediABD’li sermaye piyasası otoritesi düzenleyici kurumu olan The U.S Securities and Exchange Commission (SEC) bitcoin yatırımcılarının her daim tedbirli olmaları gerektiği konusunda uyarıda bulundu. Uyarısında eyalet ve federal regülatörlerin kanunsuz aktörlerden doğacak yatırım kayıplarının telafi edilmesini sağlayamayacağını belirtti.

SEC’e göre kripto para yatırımları, menkul kıymetlere ilişkin federal ve eyalet yasalarına uymuyor. Ayrıca bu kadar hızlı büyüyen bir piyasada yatırımcıların her zaman uyanık olması gerekiyor. Uyarısında yatırımcının para kaybetmesi durumunda gösterecekleri çabanın boşa çıkacağına da dikkat çekiyor.

Yazar Yorumu

Yazar YorumuSonuç olarak bitcoin ve diğer kripto paralar için olumsuz yorumlar gelmeye devam edecek. Tam olarak adının koyulmaması nedeniyle bu karmaşanın önümüzdeki günlerde süreceğini düşünüyorum. Ayrıca benim düşünceme göre; adını koyma konusunda bu kadar beklenmesinin nedeni ise bir kalıba sokulmaya çalışılmasıdır. Aynı zamanda yaratılan spekülasyonlar da cabası. Sanırım dünya olarak kripto paraları kabul edecek mertebeye henüz ulaşamadık.

Bir devlet için yatırım araçları ve gelirleri, vergiye tabii tutulmadığı zaman yasa dışı olarak yorumlanmaktadır. Ama vergilendirilebilmesi için adının koyulması gerekiyor. Bildiğiniz gibi ülkemizde SPK, Maliye ve TCMB tarafından kripto paraların isimlendirilmesi için çalışmalar yapılmıştı. Sonuçta ne para ne menkul kıymet olduğu sonucu ortaya çıkmıştı. Bir emtia olması yorumunun en büyük olasılık olduğu düşünülse bile buna uygun olmadığı yorumları da gelmişti. Eğer emtia olarak kabul edilirse de vergilendirilebileceği söylenmişti. Bu yorumları da şuradaki haberden görebilirsiniz.

Anlayacağınız henüz bir kalıba sokulamamış olan kripto paralar için bu tarz olumsuz yorumlar ve senaryolar gelmeye devam edecek. Buna karşın kriptoların çıkış amacında kalıpları net bir şekilde belirlenmiştir. Yine de hükümetlerin söz konusu olması bu kalıbın mantığıyla örtüşmüyor. Bakalım gelecek günlerde ne gibi yorumlar ve isimlendirmeler göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum